+48 697 164 666

PON-PT 9-18

Rozwód Rzeszów – wszystko co musisz wiedzieć

1304
rozwód Rzeszów

Rozwód Rzeszów – wszystko co musisz wiedzieć

Niniejszy artykuł ma stanowić kompendium wiedzy o tematyce rozwodowej, oraz tym, jak obecnie wygląda sytuacja w temacie „rozwód Rzeszów” a jednocześnie jest początkiem planowanej serii dotyczącej spraw rozwodowych. W myśl zasady: od ogółu do szczegółu, w tym artykule zostanie zaprezentowana esencja tematu, jakim jest rozwód, a kolejne artykuły z tego cyklu będą tę złożoną problematykę pogłębiać.

 

Poniższy artykuł wyposaży Cię w podstawową teoretyczną wiedzę prawniczą, dotyczącą tego, jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd oraz kiedy sąd może się na rozwód nie zgodzić. Ponadto pozwoli Ci sięgnąć po wiedzę praktyczną – jak przebiega sprawa rozwodowa, w jaki sposób się do niej przygotować, ile czeka się na rozwód, w szczególności w Rzeszowie, a także gdzie szukać pomocy prawnej do sprawy rozwodowej.

 

Spis treści:

 1. Przesłanki orzeczenia rozwodu.
 2. Jak wygląda sprawa rozwodowa?
 3. Rozwód Rzeszów – jak długo się czeka?
 4. Najlepszy prawnik na rozwód Rzeszów.

 

Przesłanki orzeczenia rozwodu

Rozwód polega na ustaniu małżeństwa wskutek rozwiązania go przez sąd, na wniosek, który może zgłosić każdy z małżonków.

 

Zgodnie z polskim prawem istnieją cztery przesłanki dopuszczalności rozwodu, w tym jedna pozytywna (tzn. taka, która musi zostać spełniona, aby rozwód miał miejsce) oraz trzy negatywne (tzn. takie, w przypadku których wystąpienie choć jednej z nich wyłącza możliwość orzeczenia rozwodu). Krótko mówiąc, do orzeczenia rozwodu konieczne jest spełnienie przesłanki pozytywnej i niewystąpienie żadnej z przesłanek negatywnych.

 

Przesłanki pozytywne orzeczenia rozwodu

Przesłanką pozytywną jest zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami. Rozwód zostanie orzeczony, jeśli nastąpił zarówno zupełny, jak i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Sąd nie orzeknie więc rozwodu, jeżeli np. ustali, że istniejący rozkład pożycia między małżonkami jest co prawda zupełny, ale nie jest jeszcze trwały, co ma zapobiec lekkomyślnemu zrywaniu więzów małżeńskich. Zupełny oznacza ustanie wszelkich więzi łączących małżonków, a więc więzi duchowych, fizycznych i gospodarczych. Co przez te pojęcia rozumiemy?

 

 • więź duchowa oznacza przywiązanie psychiczne małżonków do siebie, wzajemną lojalność i zrozumienie;
 • więź fizyczna oznacza między małżonkami pozostawanie we współżyciu intymnym tj. podejmowanie kontaktów seksualnych,
 • więź gospodarcza polega na prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego (choć i tu z uzasadnionych przyczyn małżonkowie mogą pozostawać w rozłączeniu).

 

Gdy jednak przy zupełnym braku więzi fizycznej i duchowej pozostają pewne elementy więzi gospodarczej, rozkład pożycia może zostać mimo to uznany za zupełny, jeżeli utrzymywanie pewnych elementów więzi gospodarczej (np. wspólne zamieszkiwanie) wywołane zostało uzasadnionymi okolicznościami.

 

Z kolei nawet sporadyczne stosunki seksualne między małżonkami mogą wskazywać, że rozkład pożycia nie jest jeszcze zupełny. Zupełność rozkładu pożycia objawia się najczęściej niechętnym lub wręcz wrogim nastawieniem małżonków względem siebie. Rozkład pożycia jest trwały, gdy z okoliczności sprawy wynika, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.

 

Przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu

Do przesłanek negatywnych zalicza się:

 

 • żądanie rozwodu jedynie przez winnego rozpadowi związku małżeńskiego – winnym jest ten małżonek, który narusza bądź naruszył obowiązki wynikające z małżeństwa. Najczęściej występujące przejawy winy to m.in. zdrada małżeńska, opuszczenie małżeństwa, brak dbałości o rodzinę, lekkomyślny tryb życia itp. W pewnych sytuacjach możliwe jest jednak orzeczenie rozwodu mimo wyłącznej winy małżonka występującego o rozwód:
  • jeżeli niewinny małżonek wyrazi zgodę na rozwód;
  • gdy odmowa wyrażenia zgody jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego – chodzi tu o takie sytuacje, gdy małżonek “blokujący” rozwód działa z tzw. niskich pobudek, np. nie dla obrony trwałości małżeństwa, lecz wyłącznie dla osiągania korzyści materialnych.
 • zasady współżycia społecznego – mowa o przypadkach, gdy orzeczenie rozwodu prowadziłoby do rażącej krzywdy małżonka sprzeciwiającego się rozwodowi, na przykład gdy rozwodu żąda mąż ciężko chorej kobiety, a ona nie wyraża na niego zgody, gdyż pozostałaby bez opieki i środków do życia;
 • dobro wspólnych małoletnich dzieci stron postępowania – chodzi tu o sytuację, w której wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych, małoletnich dzieci małżonków. Jest to przesłanka budząca wiele kontrowersji i wymagająca bardzo starannego postępowania dowodowego, a niekiedy skorzystania z usług biegłego psychologa (w ramach Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych). Należy tu przeanalizować między innymi, jaki wpływ wywarłoby na dziecko orzeczenie rozwodu rodziców, uwzględniając m.in. wiek dziecka, stopień wrażliwości, stan zdrowia itp.

rozwód Rzeszów

 

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

Zanim przystąpimy do złożenia w sądzie pozwu o rozwód, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Pierwsza, dość trywialna, to odpowiedzenie sobie na pytanie o to, co doprowadziło nas do tego miejsca, a więc co spowodowało rozpad małżeństwa. Jest to o tyle istotne, że kolejną sprawą jest skonstruowanie odpowiedniej argumentacji i bazy dowodów do procesu rozwodowego – tym bardziej, kiedy chcemy żądać rozwodu z orzekaniem o winie drugiego małżonka.

 

Przed procesem

W tym momencie już warto skierować się do kancelarii prawnej i skorzystać z pomocy specjalisty. Sprawa rozwodowa to bardzo wielopłaszczyznowa problematyka, przez którą bardzo trudno przebrnąć samemu, nie mając doświadczenia w bataliach sądowych, szczególnie kiedy towarzyszą nam, nieuniknione w tym przypadku, silne emocje.

 

Nie ma też co zwlekać. Niektórzy decydują się na skorzystanie z pomocy prawnej dopiero na etapie rozprawy apelacyjnej, kiedy uzyskali niekorzystne rozstrzygnięcie w pierwszej instancji, a wtedy może być już za późno, bo czasem bardzo trudno zmienić wyrok z pierwszej instancji.

 

Profesjonalista przeprowadzi nas przez całą sprawę możliwie sprawnie i będzie dążyć do osiągnięcia dla nas jak najkorzystniejszego rozstrzygnięcia. W kolejnych artykułach planujemy szczegółowo omawiać dla Państwa wszystkie płaszczyzny, w których sąd w sprawie rozwodowej orzeka, takie jak m.in. orzekanie o winie, opiece nad dziećmi, czy alimentach.

 

Z tego względu zachęcamy do śledzenia naszych social mediów i strony kancelarii, a w wówczas, gdy potrzebują Państwo skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami naszych specjalistów!

 

Rozpoczęcie procesu rozwodowego

W celu rozpoczęcia procesu rozwodowego małżonek, który chce się rozwieść, powinien złożyć pozew. Pozew o rozwód wnosi się do właściwego sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, o ile chociaż jedno z małżonków stale w tym okręgu przebywa. Jeśli chodzi o rozwód Rzeszów i okolice będzie to Sąd Okręgowy w Rzeszowie (adres: Plac Śreniawitów 3, 35-959 Rzeszów, budynek Zamku Lubomirskich).

 

Pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach i załączyć:

 

 • odpis skrócony aktu małżeństwa w oryginale;
 • odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci w oryginale;
 • opłatę stałą w kwocie 600 zł.

 

W pozwie należy także zgłosić dowody do rozpoznania na rozprawie, np. wskazać świadków.
W sprawie o rozwód strona jest zobowiązana uiścić opłatę stałą w kwocie 600 złotych. Jeżeli nie stać jej na pokrycie kosztów procesu, może wnieść wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu. Pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej może być adwokat lub radca prawny. Ostateczną opłatę określa sąd w wyroku, w którym orzeka o rozwodzie, mając na uwadze stan majątkowy stron obciążonych kosztami oraz stopień zawiłości sprawy.

 

Tym samym rozpoczynamy proces rozwodowy, którego dalszy przebieg jest zależny od bardzo wielu czynników, o których będziemy pisać w kolejnych artykułach.

rozwód Rzeszów

 

Rozwód Rzeszów – jak długo się czeka?

Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, zależy to bowiem od wielu czynników. Jak zostało wspomniane wyżej, sprawa rozwodowa może być wielowątkowa, co przekłada się na przedstawianie w niej wielu dowodów, nierzadko też wysłuchiwanie wielu świadków. Są to terminy liczone najczęściej w tygodniach lub miesiącach. Najlepiej udać się do profesjonalisty i przedstawić swoją sprawę. Wtedy prawnik będzie w stanie precyzyjniej odpowiedzieć na pytanie, ile może potrwać Twoja sprawa.

 

Najlepszy prawnik na rozwód Rzeszów

Zamiast zdawać się na wyszukiwarkę Google wpisując frazy „rozwód Rzeszów” i tym podobne, tracąc na to godziny czasu, lub udawać się do prawnika, który nie ma większego doświadczenia w sprawach rozwodowych, lepiej skorzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się od lat w tej tematyce. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, abyś przekonał się, że sprawy rodzinne i rozwodowe to zdecydowanie nasza specjalność.

 

Pamiętaj też o tym, żeby już na początku współpracy przedstawić swojemu prawnikowi pełen obraz sytuacji i być szczerym – resztę już zostaw nam!
Zapraszamy do kontaktu: +48 697 164 666

wróć do wpisów

Inne wpisy

podział majątku

24.02.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 47 [name] => podział majątku [slug] => podzial-majatku [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 47 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 16 [name] => rozwód [slug] => rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 16 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 7 [filter] => raw ) ) #podział majątku #prawnik Rzeszów #rozwód

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku to ważny etap rozwodu. Na wstępie warto wyjaśnić, jakie są podstawowe sposoby uregulowania małżeńskiego ustroju majątkowego.

dziedziczenie spadku

14.02.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 45 [name] => dziedziczenie spadku [slug] => dziedziczenie-spadku [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 45 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 46 [name] => prawo spadkowe [slug] => prawo-spadkowe [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 46 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 6 [name] => spadek [slug] => spadek [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 6 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #dziedziczenie spadku #prawo spadkowe #spadek

Dziedziczenie spadku w polskim prawie

Dziedziczenie spadku może nastąpić w drodze dziedziczenia testamentowego, czyli na podstawie pozostawionego przez zmarłego testamentu, lub ustawowo.

zmiany w prawie karnym

18.01.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 43 [name] => nowe przepisy [slug] => nowe-przepisy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 43 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 42 [name] => zmiany w prawie [slug] => zmiany-w-prawie [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 42 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 44 [name] => zmiany w prawie karnym [slug] => zmiany-w-prawie-karnym [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 44 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #nowe przepisy #zmiany w prawie #zmiany w prawie karnym

Zmiany w prawie karnym

Z tego artykułu dowiesz się, jakie najważniejsze zmiany w prawie karnym i prawie wykroczeń już obowiązują lub niedługo zaczną.

alimenty na dziecko

12.01.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 39 [name] => alimety [slug] => alimety [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 39 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 41 [name] => kto płaci alimenty [slug] => kto-placi-alimenty [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 41 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 40 [name] => opieka nad dzieckiem [slug] => opieka-nad-dzieckiem [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 40 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #alimety #kto płaci alimenty #opieka nad dzieckiem

Alimenty na dziecko – kto powinien płacić, w jakiej wysokości i jak długo?

W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje związanie z tematem, jakim są alimenty na dziecko: kto jest zobowiązany do płacenia, od czego zależy ich wysokość i jak długo taki obowiązek może trwać.

orzekanie przy rozwodzie

22.12.2023

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 36 [name] => orzekanie przy rozwodzie [slug] => orzekanie-przy-rozwodzie [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 36 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 16 [name] => rozwód [slug] => rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 16 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 7 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 37 [name] => separacja [slug] => separacja [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 37 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #orzekanie przy rozwodzie #rozwód #separacja

Orzekanie sądu przy rozwodzie – co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł stanowi omówienie niejako „w pigułce” zakresu spraw, jakie obejmuje orzekanie przy rozwodzie przez sąd.

rozwód Rzeszów

18.12.2023

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 16 [name] => rozwód [slug] => rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 16 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 7 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 14 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 38 [name] => sprawa rozwodowa [slug] => sprawa-rozwodowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 38 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #rozwód #rozwód rzeszów #sprawa rozwodowa

Rozwód Rzeszów – wszystko co musisz wiedzieć

Niniejszy artykuł ma stanowić kompendium wiedzy o tematyce rozwodowej, oraz tym, jak obecnie wygląda sytuacja w temacie „rozwód Rzeszów”.

Profesjonalna obsługa prawna firm

17.10.2023

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 13 [name] => adwokat [slug] => adwokat [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 13 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 21 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 24 [name] => działalność [slug] => dzialalnosc [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 24 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 23 [name] => jdg [slug] => jdg [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 23 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [3] => WP_Term Object ( [term_id] => 11 [name] => kancelaria adwokacka [slug] => kancelaria-adwokacka [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 11 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 28 [filter] => raw ) [4] => WP_Term Object ( [term_id] => 25 [name] => majątek [slug] => majatek [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 25 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 4 [filter] => raw ) [5] => WP_Term Object ( [term_id] => 14 [name] => mecenas [slug] => mecenas [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 14 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [6] => WP_Term Object ( [term_id] => 12 [name] => prawnik [slug] => prawnik [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 12 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 10 [filter] => raw ) [7] => WP_Term Object ( [term_id] => 20 [name] => radca prawny [slug] => radca-prawny [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 20 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) ) #adwokat #działalność #jdg #kancelaria adwokacka #majątek #mecenas #prawnik #radca prawny

Profesjonalna obsługa prawna firm — dlaczego warto inwestować w usługi prawnika korporacyjnego?

Współczesny świat biznesu jest pełen wyzwań, a jednym z nich jest obsługa prawna podmiotów gospodarczych.

Praca zdalna a prawo pracy

W związku z dynamicznym wzrostem popularności formy pracy zdalnej i pracy hybrydowej prawo pracy doświadcza licznych zmian. Możliwość wykonywania pracy zdalnej niesie za sobą liczne korzyści, ale...

Działanie na szkodę firmy

27.09.2023

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 24 [name] => działalność [slug] => dzialalnosc [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 24 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 25 [name] => majątek [slug] => majatek [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 25 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 4 [filter] => raw ) ) #działalność #majątek

Działanie na szkodę firmy – jak zminimalizować niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody

Działanie na szkodę spółki to jedno z kluczowych pojęć w kontekście odpowiedzialności w biznesie. Obejmuje ono różne formy aktywności, które mogą prowadzić do wyrządzenia spółce szkody, a także narazi

Zaświadczenie o niekaralności Rzeszów

13.09.2023

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 7 [name] => prawo [slug] => prawo [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 7 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 6 [filter] => raw ) ) #prawo

Zaświadczenie o niekaralności Rzeszów – najważniejsze informacje

Zaświadczenie o niekaralności to dokument, który jest dowodem na brak skazania. Dla wielu mieszkańców Rzeszowa staje się niezbędny w różnych aspektach życia, od formalności związanych z pracą po różne

Masz pytania? Zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc?

Koniecznie daj nam znać - zadzwoń lub napisz!

  Rodzaj sprawy

  W jakim obszarze potrzebujesz pomocy?

  W jakiej formie prowadzisz biznes?

  Na jakim etapie jesteś?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W której branży planujesz rozwijać swój biznes?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  Czy posiadacie wspólne małoletnie dzieci?

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  W jakim zakresie doznałeś strat?

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

  Jeszcze tylko jeden krok...

  Zostaw nam swoje dane, żebyśmy mogli się z Tobą skontaktować i przedstawić najlepsze rozwiązanie dopasowane do specyfiki sprawy.

  Na zgłoszenie odpowiemy w ciągu najbliższego dnia roboczego.
  Kancelaria Kawalec - formularz zgłoszeniowy

  Potrzebujesz pomocy prawnej?

  Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc

  Wypełnij krótki formularz