Sprawa rozwodowa krok po kroku – tak przedstawimy to Państwu w niniejszym artykule. Procedura rozwodowa to bardzo złożona sprawa, która zaczyna się już de facto w momencie podjęcia decyzji o rozstaniu i sprowadza do kompletowania odpowiednich dowodów i dokumentów, a następnie przechodzi przez wniesienie do sądu pozwu o rozwód i całej sprawy rozwodowej, wreszcie kończąc na rozmaitych kwestiach dotyczących małżonków i ich dzieci, o których może orzekać sąd. Każdy z tych kroków zostanie tutaj przedstawiony w zwięzły i rzeczowy sposób.
Spis treści:
Poprzez rozwód należy rozumieć sytuację, w której następuje rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego, w przypadku kiedy małżonkowie żyją i formalnie chcą zakończyć istniejący między nimi związek. Jest to decyzja niosąca za sobą wiele rozmaitych konsekwencji prawnych i życiowych, więc z pewnością powinna zostać dogłębnie przemyślana. Zanim przystąpisz do złożenia w sądzie pozwu o rozwód, powinieneś zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Podstawowa, dość trywialna, to odpowiedzenie sobie na pytanie, co doprowadziło nas do tego miejsca, a więc co spowodowało rozpad małżeństwa. Jest to szczególnie istotne dlatego, że kolejną sprawą jest skonstruowanie odpowiedniej argumentacji i bazy dowodów potrzebnych do procesu rozwodowego. Szczególnie wtedy, kiedy chcesz żądać rozwodu z orzekaniem o winie drugiego małżonka.
Spełnienie przesłanek rozwodowych, które doprowadziły do sprawy rozwodowej, należy odpowiednio wykazać i uzasadnić. Są to tzw. pozytywne przesłanki rozwodowe. Przesłanką pozytywną jest zupełny i trwały rozkład pożycia między małżonkami. Rozwód zostanie orzeczony, jeśli nastąpił zarówno zupełny, jak i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli na przykład ustali, że istniejący rozkład pożycia między małżonkami jest co prawda zupełny, ale nie jest jeszcze trwały, co ma zapobiec lekkomyślnemu zrywaniu więzów małżeńskich. Zupełny oznacza ustanie wszelkich więzi łączących małżonków, a więc więzi duchowych, fizycznych i gospodarczych. Co przez te pojęcia rozumiemy?
Rozkład pożycia jest trwały, gdy z okoliczności sprawy wynika, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.
Kolejny krok w procedurze rozwodowej to skompletowanie odpowiednich dokumentów. Jeśli zdecydujesz się na wniesienie sprawy do sądu, to musisz przygotować następujące dokumenty:
Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach do biura podawczego sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal stale przebywa, zaś w przypadku braku takiej podstawy, właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, to wówczas właściwość sądu określa się na podstawie miejsca zamieszkania strony powodowej.
Proces rozwodowy można podzielić na kilka zasadniczych etapów, tj.:
Ile trwa proces rozwodowy? Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, zależy to bowiem od wielu kwestii. Sprawa rozwodowa może być wielowątkowa, często przedstawia się w niej wiele dowodów, nierzadko też wysłuchuje wielu świadków. Są to terminy liczone najczęściej w tygodniach lub miesiącach, a czasem i latach. Najlepiej udać się do profesjonalisty i przedstawić mu swoją sprawę. Wtedy prawnik będzie w stanie w pełni precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, ile może potrwać Twoja sprawa. Wartą rozważenia alternatywą jest również skorzystanie z instytucji mediacji podczas rozwodu, co może znacznie skrócić czas postępowania. O mediacjach przy rozwodzie pisaliśmy już kiedyś na naszym blogu w osobnym artykule, zapraszamy zainteresowanych do zapoznania się z nim:
https://kancelariakawalec.pl/blog/mediacje-podczas-rozwodu-najwazniejsze-informacje
W wyroku orzekającym rozwód sąd powinien uwzględnić z urzędu (tj. z własnej inicjatywy, bez potrzeby wnioskowania o to przez którąkolwiek ze stron) następujące rozstrzygnięcia:
Poza powyższymi przypadkami sąd może w wyroku rozwodowym na żądanie którejś ze stron orzec o:
Sprawa rozwodowa to przedsięwzięcie często niezwykle stresujące, przytłaczające i skomplikowane pod kątem prawnym. W tym bardzo trudnym okresie, od którego jakże wiele zależy, warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Jako adwokaci z Kancelarii Kawalec specjalizujemy się od wielu lat w sprawach rozwodowych. Pomoc prawna podczas rozwodu jest jedną z najczęściej wybieranych usług, na które decydują się nasi klienci. Rozwód jest sprawą, która wymaga przemyślenia i przedyskutowania wielu aspektów, ponieważ wpływa nie tylko na stan cywilny małżonków, ale również na podział majątku, funkcjonowanie całej rodziny, dzieci oraz sposób sprawowania nad nimi opieki. Niezależnie od tego, jak wygląda Państwa sytuacja, oferujemy kompleksową obsługę prawną. Każde małżeństwo jest inne i nie ma uniwersalnego schematu sprawy rozwodowej, dlatego do klienta podchodzimy indywidualnie – zapoznajemy się z daną sytuacją i doradzamy, jakie rozwiązanie wybrać. Wykorzystując naszą wiedzę i coraz większe doświadczenie, służymy pomocą na wszystkich etapach tego niewątpliwie emocjonalnego procesu i pomagamy jak najlepiej się przygotować do rozwodu oraz poradzić sobie już w jego trakcie, a także uzyskać satysfakcjonujące rozstrzygnięcie.
Zapraszamy do kontaktu!