+48 697 164 666

PON-PT 9-18

O czym orzeka sąd na sprawie rozwodowej?

1295
orzekanie przy rozwodzie

Sprawa rozwodowa to zazwyczaj bardzo skomplikowana, wielopłaszczyznowa przeprawa, która nie ogranicza się jedynie do rozstrzygnięcia przez sąd o samym rozwodzie, ale obejmuje także orzekanie o wielu innych, istotnych sprawach rodziny. Niniejszy artykuł stanowi omówienie niejako „w pigułce” zakresu spraw, jakie obejmuje orzekanie przy rozwodzie przez sąd.

 

Spis treści:

  1. Orzekanie przy rozwodzie – co sąd obowiązkowo rozstrzyga?
  2. Orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa
  3. Orzekanie przy rozwodzie o winie małżonków
  4. Alimenty
  5. Orzeczenie przy rozwodzie o władzy rodzicielskiej

 

Orzekanie przy rozwodzie – co sąd obowiązkowo rozstrzyga?

W wyroku orzekającym rozwód sąd powinien uwzględnić z urzędu (tj. z własnej inicjatywy, bez potrzeby wnioskowania o to przez którąkolwiek ze stron) następujące rozstrzygnięcia:

 

  1. o rozwiązaniu małżeństwa w zakresie rozkładu pożycia małżeńskiego (sąd w tym przypadku nie ustala daty zakończenia związku małżeńskiego, małżeństwo bowiem ustaje z chwilą uprawomocnienia się rozstrzygnięcia sądu o rozwodzie);
  2. o winie małżonków w zakresie rozkładu pożycia małżeńskiego (wyjątek stanowią sytuacje, w których małżonkowie zgodnie wnieśli o zaniechanie orzekania o winie);
  3. o obowiązku alimentacyjnym wobec wspólnych dzieci rozwodzących się małżonków;
  4. o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi rozwodzących się małżonków;
  5. o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania zajmowanego przez oboje małżonków w czasie ich wspólnego zamieszkiwania.

Poza powyższymi przypadkami sąd może w wyroku rozwodowym na żądanie którejś ze stron orzec o:

 

  1. obowiązku alimentacyjnym między małżonkami po rozwodzie;
  2. uprawnieniach do wspólnego mieszkania małżonków (w zakresie szerszym niż wyżej opisany może to polegać na przykład na podziale mieszkania, przyznaniu go jednemu z małżonków, lub nawet o eksmisji);
  3. podziale majątku wspólnego małżonków (jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu).

 

Orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa

Orzekanie przy rozwodzie kojarzy się właśnie z rozwiązaniem małżeństwa, co jest istotą treści wyroku rozwodowego i wpływa na pozostałe rozstrzygnięcia. Sąd decyduje, że rozwiązuje małżeństwo, a samo małżeństwo przestaje istnieć z datą uprawomocnienia się wyroku sądu.

orzekanie przy rozwodzie

 

Orzekanie przy rozwodzie o winie małżonków

Sądowe orzekanie przy rozwodzie obejmuje obowiązek wypowiedzenia się co do winy jednego lub obojga małżonków albo stwierdzenia, że żaden z małżonków winy nie ponosi. Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie – taki wniosek jest dla sądu wiążący. Co istotne, zgodny wniosek o nieorzekanie o winie nie jest równoznaczny z samą zgodą na rozwód, może bowiem był zgłoszony jako wniosek ewentualny na wypadek orzeczenia rozwodu (zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, 1 C 1930/53).

 

Kolejną istotną kwestią, jeśli chodzi o orzekanie o winie, poza znaczeniem moralnym dla małżonków, są istotne kwestie prawne dotyczące obowiązku alimentacyjnego. Ponadto, wina małżonka może wpłynąć na ustalenie nierównych udziałów przy podziale majątku wspólnego.

 

Sąd ma obowiązek pouczyć małżonków o skutkach złożenia wniosku o nieorzekanie o winie.

Wszystko co musisz wiedzieć o rozwodzie z orzeczeniem o winie znajdziesz pod linkiem: https://kancelariakawalec.pl/blog/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie.

 

Alimenty

Podstawową funkcją obowiązku alimentacyjnego jest zabezpieczenie egzystencji osób uprawnionych. W przypadku zaś osób nie mogących się utrzymać własnymi silami (np. dzieci) rolą tego obowiązku jest także zabezpieczenie środków wychowania. Instytucja alimentacji ma więc zapewnić rodzinie środki materialne niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

 

Z urzędu sąd rozwodowy orzeka o tym, w jakiej wysokości każdy z małżonków ma obowiązek ponosić koszty utrzymania i wychowania wspólnego dziecka. W praktyce najczęściej orzekanie przy rozwodzie o alimentach przybiera formę zasądzenia od jednego z rodziców określonej kwoty oraz zobowiązania tego z rodziców, któremu powierza się wykonywanie władzy rodzicielskiej, do ponoszenia pozostałych kosztów utrzymania dziecka oraz do osobistych starań o jego wychowanie.

 

Tylko w szczególnym przypadku, gdy bezpośrednia piecza nad osobą dziecka zostałaby powierzona innej osobie niż rodzice, sąd zasądziłby alimenty w określonej kwocie od każdego z rodziców.

Interesuje Cię temat jak uzyskać alimenty po rozwodzie? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym innym wpisie blogowym: https://kancelariakawalec.pl/blog/jak-uzyskac-alimenty-po-rozwodzie.

 

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Warto przy okazji rozprawić się z powszechnym mitem – obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Nie ma określonego przez prawo wieku dziecka, do którego trwa obowiązek alimentacyjny. Nieprawdą jest powszechnie powielane stwierdzenie, że trwa do 25. czy 26. roku życia. Wszystko zależy od sytuacji naukowej dziecka czy możliwości zarobkowych. O zwolnieniu z alimentów rozstrzyga sąd.

 

Osobie niepłacącej alimentów grożą kary przewidziane przez kodeks karny: taka osoba podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

orzekanie przy rozwodzie

 

Orzeczenie przy rozwodzie o władzy rodzicielskiej

Sąd w wyroku rozwodowym obowiązkowo rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, natomiast o kontaktach z dzieckiem orzeka sąd dopiero wtedy, gdy małżonkowie nie złożyli zgodnego wniosku o zaniechanie rozstrzygnięcia w tej sprawie.

 

Środki prawnej ingerencji sądu we władzę rodzicielską są następujące:

 

  1. ograniczenie władzy rodzicielskiej (z powodu zagrożenia dobra dziecka, jeżeli rodzice żyją w rozłączeniu);
  2. zawieszenie władzy rodzicielskiej (w przypadku przemijających przeszkód w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, np. wypadku);
  3. pozbawienie władzy rodzicielskiej – jest najbardziej surowym środkiem ingerencji we władzę rodzicielską. Sąd jest zobowiązany pozbawić władzy rodzicielskiej (jedno lub oboje rodziców), jeżeli:
    • władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody (np. nieuleczalna choroba psychiczna rodzica czy umieszczenie rodzica w więzieniu na wiele lat);
    • rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej;
    • rażąco zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka;
    • rodzice w sposób trwały nie interesują się dzieckiem umieszczonym w rodzinie zastępczej lub domu dziecka.

 

W razie ustania przyczyny uzasadniającej pozbawienie władzy rodzicielskiej sąd może (nie ma jednak takiego obowiązku) przywrócić władzę rodzicielską. Poza wskazanymi przesłankami, sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej również wtedy, gdy pomimo udzielonej rodzicom pomocy nie ustały przyczyny umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zwłaszcza gdy rodzice w sposób trwały nie interesują się dzieckiem.

 

Niezależnie od posiadanej władzy rodzicielskiej, każdy rodzic ma prawo do kontaktów z dzieckiem, o ile sąd dodatkowo nie orzekał w tej sprawie.

 

Władza rodzicielska ulega wygaśnięciu z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości.

Niektóre z wyżej opisanych elementów treści wyroku orzekającego rozwód, w szczególności kwestie alimentów, będą szerzej opisywane w nachodzących artykułach, dlatego zachęcamy do obserwowania naszych social mediów i bloga kancelarii.

Natomiast jeżeli potrzebujesz porady prawnej w sprawie rodzinnej, to koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą: https://kancelariakawalec.pl/oferta/sprawy-rodzinne.

wróć do wpisów

Inne wpisy

odebranie praw rodzicielskich

22.03.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 84 [name] => jak pozbawić praw rodzicielskich [slug] => jak-pozbawic-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 84 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 82 [name] => odebranie praw rodzicielskich [slug] => odebranie-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 82 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 83 [name] => pozbawienie praw rodzicielskich [slug] => pozbawienie-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 83 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #jak pozbawić praw rodzicielskich #odebranie praw rodzicielskich #pozbawienie praw rodzicielskich
Pozbawienie praw rodzicielskich – z czym się wiąże odebranie władzy rodzicielskiej?

Dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska przysługuje co do zasady obojgu rodzicom, jednak w jakich przypadkach może nastąpić odebranie praw rodzicielskich i

minimalne alimenty na dziecko 2025

12.03.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 21 [name] => alimenty [slug] => alimenty [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 21 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 81 [name] => alimenty 2025 [slug] => alimenty-2025 [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 81 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 80 [name] => alimenty na dziecko 2025 [slug] => alimenty-na-dziecko-2025 [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 80 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #alimenty #alimenty 2025 #alimenty na dziecko 2025
Alimenty 2025 – ile wynoszą minimalne alimenty na dziecko?

Ile powinny wynosić alimenty na dziecko? Od czego zależy ich wysokość? Czy istnieje coś takiego jak minimalne alimenty?

Rozwód bez zgody małżonka

26.02.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #pozew o rozwód #prawnik Rzeszów #rozwód rzeszów
Czy rozwód bez zgody małżonka jest możliwy?

Czy rozwód bez zgody małżonka jest możliwy? To pytanie, które często i zasadnie stawiają sobie małżonkowie, którzy jednostronnie podejmują decyzję o potencjalnym rozstaniu.

Pytania na sprawie rozwodowej

13.02.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 79 [name] => kancelaria adwokacka Rzeszów [slug] => kancelaria-adwokacka-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 79 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 38 [name] => sprawa rozwodowa [slug] => sprawa-rozwodowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 38 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) ) #kancelaria adwokacka Rzeszów #rozwód rzeszów #sprawa rozwodowa
Jakie pytania mogą pojawić się na sprawie rozwodowej?

Rozmaitość i obszerność pytań na sprawie rozwodowej może być przytłaczająca, jednak trzeba przede wszystkim pamiętać, że istotne są nie tyle same pytania, co odpowiedzi na nie.

Proces rozwodowy

23.01.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 78 [name] => proces rozwodowy [slug] => proces-rozwodowy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 78 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #prawnik Rzeszów #proces rozwodowy #rozwód rzeszów
Jak długo trwa proces rozwodowy?

Decydując się na formalne zakończenie małżeństwa poprzez skierowanie sprawy na drogę sądowego postępowania rozwodowego, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo trwa proces rozwodowy.

Cofnięcie pozwu o rozwód

10.01.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #pozew o rozwód #prawnik Rzeszów #rozwód rzeszów
Czy cofnięcie pozwu o rozwód jest możliwe?

Mamy dobrą wiadomość – cofnięcie pozwu o rozwód jest jak najbardziej możliwe, a w jaki sposób tego dokonać i od czego ta możliwość zależy, dowiesz się z poniższego artykułu!

Przemoc domowa podstawą rozwodu

25.12.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => adwokat rzeszów rozwody [slug] => adwokat-rzeszow-rozwody [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 17 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 77 [name] => przemoc domowa [slug] => przemoc-domowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 77 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów rozwody #przemoc domowa #rozwód rzeszów
Przemoc domowa podstawą do rozwodu – najważniejsze informacje

Przemoc domowa podstawą rozwodu? Jeśli małżonek dopuścił się przemocy domowej, to oczywiście będzie to podstawą do rozwodu, wręcz kluczową.

Małżeńskie umowy majątkowe

14.12.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => adwokat rzeszów rozwody [slug] => adwokat-rzeszow-rozwody [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 17 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 68 [name] => intercyza [slug] => intercyza [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 68 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 76 [name] => małżeńskie umowy majątkowe [slug] => malzenskie-umowy-majatkowe [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 76 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów rozwody #intercyza #małżeńskie umowy majątkowe
Czym są małżeńskie umowy majątkowe?

Małżeńskie umowy majątkowe mogą zawierać bardzo dużo rozmaitych postanowień, drobiazgowo regulujących każdą sferę stosunków majątkowych między małżonkami.

Dokumenty do pozwu o rozwód

24.11.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 15 [name] => kancelaria prawnicza [slug] => kancelaria-prawnicza [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 15 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 10 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #kancelaria prawnicza #pozew o rozwód #rozwód rzeszów
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia pozwu o rozwód?

Dokumenty do pozwu o rozwód można podzielić na obowiązkowe, które są konieczne do dopełnienia wszelkich rozwodowych formalności i należy je dostarczyć sądowi, oraz fakultatywne.

Zdrada powodem rozwodu

14.11.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 11 [name] => kancelaria adwokacka [slug] => kancelaria-adwokacka [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 11 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 28 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 75 [name] => zdrada [slug] => zdrada [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 75 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #kancelaria adwokacka #rozwód rzeszów #zdrada
Czy zdrada małżeńska jest powodem do rozwodu?

Jeśli dotknęła Cię zdrada małżeńska i przyczyniło się to do rozpadu Twojego pożycia małżeńskiego, warto walczyć o swojego prawa.

Masz pytania? Zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc?

Koniecznie daj nam znać - zadzwoń lub napisz!

    Rodzaj sprawy

    W jakim obszarze potrzebujesz pomocy?

    W jakiej formie prowadzisz biznes?

    Na jakim etapie jesteś?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W której branży planujesz rozwijać swój biznes?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    Czy posiadacie wspólne małoletnie dzieci?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    W jakim zakresie doznałeś strat?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

    Jeszcze tylko jeden krok...

    Zostaw nam swoje dane, żebyśmy mogli się z Tobą skontaktować i przedstawić najlepsze rozwiązanie dopasowane do specyfiki sprawy.

    Na zgłoszenie odpowiemy w ciągu najbliższego dnia roboczego.




    Kancelaria Kawalec - formularz zgłoszeniowy

    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc

    Wypełnij krótki formularz