Poprzez rozwód należy rozumieć sytuację, w której następuje rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego, w przypadku kiedy oboje małżonkowie żyją i formalnie chcą zakończyć istniejący między nimi związek. W polskim prawie dopuszczalność rozwodu uzależnia się od spełnienia określonych przepisami przesłanek. W wyroku orzekającym rozwód, sąd powinien uwzględnić z urzędu (tj. z własnej inicjatywy, bez potrzeby wnioskowania o to przez którąkolwiek ze stron) rozstrzygnięcie o winie małżonków w zakresie rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że małżonkowie zgodnie wnieśli o zaniechanie orzekania o winie. Tematem przewodnim niniejszego artykułu jest rozwód z orzeczeniem o winie, natomiast wszystko co musisz wiedzieć w zakresie całościowej problematyki prawnej rozwodu, znajdziesz na naszym blogu.
Spis treści:
Sądowe orzekanie przy rozwodzie obejmuje obowiązek wypowiedzenia się co do winy jednego lub obojga małżonków albo stwierdzenia, że żaden z małżonków winy nie ponosi. Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie – taki wniosek małżonków jest dla sądu wiążący. Co istotne, zgodny wniosek o nieorzekanie o winie nie jest równoznaczny z samą zgodą na rozwód, może bowiem był zgłoszony jako wniosek ewentualny na wypadek orzeczenia rozwodu (zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, 1 C 1930/53).
Kolejną istotną kwestią, jeśli chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie, poza znaczeniem moralnym dla małżonków, są istotne zagadnienia prawne dotyczące obowiązku alimentacyjnego. Poza tym wina małżonka może wpłynąć na ustalenie nierównych udziałów przy podziale majątku wspólnego. Sąd ma obowiązek pouczyć małżonków o skutkach złożenia wniosku o nieorzekanie o winie.
Jeśli interesuje Cię, o czym jeszcze sąd orzeka przy rozwodzie, zapraszamy do zapoznania się z artykułem o tej tematyce na blogu naszej Kancelarii.
Winnym rozkładu pożycia małżeńskiego jest ten małżonek, który narusza obowiązki wynikające z małżeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o obowiązki względem drugiego małżonka oraz względem dzieci. Najczęściej występujące przejawy winy to zdrada małżeńska, opuszczenie małżonka, lekkomyślny tryb życia, brak dbałości o rodzinę itp.
Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że czynami zawinionymi są:
Aby uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, należy odpowiednio sformułować takie żądanie w treści pozwu, a także jak najlepiej uzasadnić, dlaczego drugi małżonek przyczynił się do rozpadu małżeństwa. Jeśli zależy nam na pomyślnym zakończeniu sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie, warto skorzystać z pomocy adwokata, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych i doradzi nam, jakie dokumenty czy dowody pomogą wygrać sprawę oraz sporządzi dla nas profesjonalny pozew z żądaniem orzeczenia o winie oraz uzasadnieniem.
W celu rozpoczęcia procesu rozwodowego małżonek, który chce się rozwieść, powinien złożyć pozew. Pozew o rozwód wnosi się do właściwego sądu okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, o ile chociaż jedno z małżonków stale w tym okręgu przebywa.
Jeśli chodzi o rozwód Rzeszów i okolice, będzie to Sąd Okręgowy w Rzeszowie (adres: Plac Śreniawitów 3, 35-959 Rzeszów, budynek Zamku Lubomirskich).
Pozew należy złożyć w dwóch egzemplarzach i załączyć:
W pozwie należy także zgłosić dowody do rozpoznania na rozprawie, np. wskazać świadków.
W sprawie o rozwód strona jest zobowiązana uiścić opłatę stałą w kwocie 600 złotych. Jeżeli nie stać jej na pokrycie kosztów procesu, może wnieść wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu. Ostateczną opłatę określa sąd w wyroku, w którym orzeka o rozwodzie, mając na uwadze stan majątkowy stron obciążonych kosztami oraz stopień zawiłości sprawy.
Jeśli obawiasz się, że możesz otrzymać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie lub już taki do Ciebie trafił, nie zwlekaj – skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Nierzadko strona wnosząca o rozwód z orzeczeniem o winie kieruje go do sądu impulsywnie, targana silnymi emocjami, ale z pomocą odpowiedniego adwokata można takie żądanie sprawnie odeprzeć.
Z pomocy prawnika można skorzystać oczywiście na każdym etapie postępowania rozwodowego. Jednak często nie warto zwlekać. Niektórzy decydują się na skorzystanie z pomocy prawnej dopiero na etapie rozprawy apelacyjnej, kiedy uzyskali niekorzystne rozstrzygnięcie w pierwszej instancji, a wtedy może być już za późno, bo czasem bardzo trudno zmienić wyrok.
Zamiast zdawać się na wyszukiwarkę Google i wpisywać frazy „rozwód z orzeczeniem o winie” i tym podobne, tracąc na to godziny czasu, lub udawać się do prawnika, który nie ma większego doświadczenia w sprawach rozwodowych, lepiej skorzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się od lat w tej tematyce. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Przekonasz się, że sprawy rodzinne i rozwodowe to zdecydowanie nasza specjalność.
Pamiętaj też o tym, żeby już na początku współpracy przedstawić swojemu prawnikowi pełen obraz sytuacji i być szczerym, a resztę już zostaw nam!