Decyzja o napisaniu testamentu jest decyzją niezwykle istotną i niosącą za sobą poważne konsekwencje. To bowiem jedyna forma, w jakiej możemy zadecydować o losach naszego majątku na wypadek śmierci. Istotne jest zatem, aby sporządzić go odpowiednio pod względem formalnym, a także, aby nasza wola została adekwatnie przeniesiona na treść testamentu. Na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu testamentu? W jakiej formie można go sporządzić? Jakie są zalety testamentu własnoręcznego, a jakie notarialnego? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule, zapraszamy!
Spis treści:
Podstawy prawne dotyczące testamentu znajdziemy w Księdze IV Kodeksu cywilnego z 1964 r., o tytule ,,Spadki”. Testament jest wprawdzie jedną z czynności prawnych, ale zajmuje wśród nich szczególne miejsce. Charakteryzuje się on następującymi cechami:
Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie poprzez testament.
Zastanawiasz się, jak napisać testament? Pierwszym krokiem powinien być wybór odpowiedniej formy testamentu. Kodeks cywilny wyróżnia formy zwykłe i szczególne.
Testamenty zwykłe:
Testamenty szczególne:
Testament szczególny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.
Zdecydowana większość testamentów to jednak testamenty w formie własnoręcznej albo notarialnej, jeśli więc zastanawiasz się, jak sporządzić testament, to zapewne Twoje rozważania obejmą jedną z tych dwóch form – jakie są ich zalety i wady? Do zalet testamentu własnoręcznego należy przede wszystkim jego bezkosztowość, można go sporządzić w zasadzie w każdej chwili, wystarczy mieć pod ręką kartkę papieru i coś do pisania. Bardzo łatwo go także odwołać, poprzez najzwyklejsze podarcie czy zniszczenie w inny sposób. Z testamentem własnoręcznym wiążę się też jednak wiele ryzyk, do głównych należy przede wszystkim późniejszy problem z interpretacją poszczególnych postanowień testamentowych przez sędziego, bowiem testament musi być napisany specyficznym językiem i zawarcie w nim dyspozycji bardzo potocznych może powodować problem z jego interpretacją, a nawet unieważnienie. Dodatkowo istnieje ryzyko, że dobrze schowany testament własnoręczny nigdy nie ujrzy światła dziennego po naszej śmierci, a także ryzyko potencjalnego zniszczenia, przerobienia lub podrobienia testamentu. Jeśli zaś chodzi o testament notarialny, to największą zaletą tej formy jest pewność, że nasza wola zostanie odpowiednio ujęta w język prawniczy i odwzorowana w treści testamentu, a co za tym idzie zrealizowana po naszej śmierci oraz, że testament zostanie zrealizowany, nie zginie, nie zniszczy się i nie zostanie przerobiony. Z wad należy wymienić oczywiście większe zaangażowanie w jego sporządzenie oraz pewne koszty, które zazwyczaj wynoszą w okolicach kilkuset złotych, a większe będą w przypadku bardziej skomplikowanych rozporządzeń testamentowych.
Adwokaci Kancelarii Kawalec od lat specjalizują się w sprawach cywilnych i chętnie doradzą, jak sporządzić testament po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji klienta. Nie ma bowiem uniwersalnego wzoru testamentu, przecież każdy człowiek jest inny, ma inny majątek, innych bliskich, których chciałby nim obdarować i kluczowe w takich sprawach jest indywidualne podejście, które jest priorytetem w Kancelarii Kawalec. Zapraszamy do kontaktu!