+48 697 164 666

PON-PT 9-18

Podział majątku po rozwodzie

1633
podział majątku

Podział majątku to ważny etap rozwodu. Na wstępie warto wyjaśnić, jakie są podstawowe sposoby uregulowania małżeńskiego ustroju majątkowego, czyli sytuacji majątkowej między małżonkami. Są to: ustrój małżeńskiej rozdzielności majątkowej lub wspólności majątkowej.

 

Rozdzielność majątkowa to ustrój, w którym, krótko mówiąc, każda strona posiada odrębny majątek. W tym przypadku dochody z pracy czy zyski z innych działalności są przypisywane do osobistego majątku każdego z małżonków i nie podlegają podziałowi. W celu ustanowienia takiej rozdzielności małżonkowie co do zasady muszą sporządzić umowę majątkową (zwaną potocznie intercyzą). Umowa taka może być zawarta zarówno przed, jak i w trakcie małżeństwa. W określonych sytuacjach może zostać orzeczona również przez sąd.

 

Z kolei jeśli małżonkowie nie podjęli żadnych działań w celu uregulowania swoich relacji majątkowych, obowiązuje ich ustawowa wspólność majątkowa. Od chwili zawarcia małżeństwa przedmioty nabyte przez męża i żonę zostają włączane do majątku wspólnego, z wyjątkiem tych, które zaliczają się do majątków osobistych małżonków. Do majątku wspólnego wchodzi również pobierane przez małżonków wynagrodzenie za pracę i dochody z innych działalności zarobkowych.

 

Spis treści:

  1. Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?
  2. Podział majątku a majątek osobisty
  3. Kto otrzymuje dom po rozwodzie?
  4. Podział majątku nabytego przed małżeństwem
  5. Prawnik od podziału majątku w Rzeszowie

 

Jak wygląda podział majątku po rozwodzie?

Najczęściej w czasie trwania małżeństwa pomiędzy małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej. Jest to wspólność bezudziałowa, co oznacza, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów (np. po ½) w majątku wspólnym. Udziały te określane są dopiero po ustaniu tej wspólności (np. podział majątku w razie rozwodu). Regułą jest wówczas, że są one równe, aczkolwiek każdy z małżonków może żądać ustalenia nierównych udziałów uzasadniając to stopniem, w jakim przyczynił się do powstania majątku wspólnego. Na przykład: jeden z małżonków pracował zarobkowo, drugi zaś nawet nie starał podjąć się zatrudnienia ani nie pomagał w żaden sposób w gospodarstwie domowym i pozostawał na utrzymaniu pracującego małżonka, z którego zarobków nabyto też wszelkie przedmioty do majątku wspólnego (np. mieszkanie, samochód, meble itp.).

 

Podział majątku po rozwodzie może nastąpić poprzez zawarcie umowy przez rozwodników, jak i poprzez orzeczenie sądu. Zgodnie z artykułem 58 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jednak istnieją pewne ograniczenia. Po pierwsze, sąd dokona tego tylko na wniosek jednego z małżonków. Po drugie, przeprowadzenie sądowego podziału zostanie dokonane tylko jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Chodzi najczęściej o to, aby w przypadku rodzin zamożnych, o rozbudowanych składnikach majątkowych, a jednocześnie skłóconych na tle majątkowym, długotrwały spór majątkowy nie odsunął w czasie nadto samej kwestii rozwiązania małżeństwa, co jest przecież głównym celem postępowania rozwodowego. Wybór formy podziału majątku należy do byłych małżonków, każda z opisanych wyżej ma swoje zalety i wady. Skorzystanie z usług notariusza to wariant droższy, ale zdecydowanie szybciej wtedy dokona się podział masy majątkowej. Wariant sądowy z kolei jest opcją tańszą, ale spór taki może trwać miesiącami, a nawet latami.

 

Jeśli zastanawiasz się, o czym jeszcze sąd orzeka przy okazji sprawy rozwodowej, to zapraszamy Cię do lektury innego z artykułów na naszym blogu.

 

podział majątku

 

Podział majątku a majątek osobisty

Majątek osobisty małżonków nie podlega podziałowi między małżonkami w trakcie rozwodu. Co tworzy majątek osobisty? Są to m.in.:

  • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,
  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom (np. prawa małżonków wynikające ze wspólności opartej na stosunku spółki cywilnej),
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków (np. odzież, osobiste przybory, przedmioty kultu religijnego, przedmioty związane z realizacją hobby),
  • prawa takie jak m.in. prawo do alimentów, renty, służebności osobiste,
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej i inne prawa twórcy.

 

Kto otrzymuje dom po rozwodzie?

Kluczowe dla rozstrzygnięcia tej kwestii jest ustalenie, czy nieruchomość jest składnikiem majątku osobistego małżonka, czy może należy do majątku wspólnego. Jeśli dom lub mieszkanie znajdowało się w majątku osobistym któregoś z małżonków, to wyłączne prawo do niego ma ten małżonek. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas zamieszkiwania w nim rozwiedzionych małżonków. Jeśli więc na przykład jedna z osób nie ma dokąd się wyprowadzić, a na dodatek sąd przyznał jej opiekę nad dzieckiem, to były małżonek najczęściej będzie zobowiązany nadal umożliwiać jej pozostanie w mieszkaniu. Sąd może przy tym rozdzielić przestrzeń mieszkaniową na poszczególne osoby (np. wyznaczyć jeden pokój byłej żonie, drugi byłem mężowi, trzeci dziecku itd.). Z pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka będą musieli korzystać wspólnie, choć i tu sąd może określić zasady korzystania z pomieszczeń wspólnych czy przyjmowania w nich gości.

 

podział majątku

 

Podział majątku nabytego przed małżeństwem

Jak zostało już wyżej wspomniane: majątek nabyty przed ślubem nie wchodzi do wspólności małżeńskiej, pozostając majątkiem osobistym męża lub żony i nie podlega podziałowi w razie rozwodu. Jeśli więc, przykładowo, jeden z małżonków nabył przed zawarciem małżeństwa samochód, a drugi małżonek wniósł do wspólnego mieszkania różne sprzęty domowe – w razie rozwodu wracają one do nich i nie podlegają podziałowi. Wyjątkiem może być sytuacja z mieszkaniem lub domem, omówiona w poprzednim akapicie.

 

Prawnik od podziału majątku w Rzeszowie

Podział majątku to jedna z kluczowych kwestii przy sprawie rozwodowej. W niniejszym artykule zostały omówione aspekty, których celem było rzucenie światła na elementy charakterystyczne dla tego typu postępowań, jednak kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera gąszcz przepisów, które regulują postępowanie w razie podziału majątku małżonków, w tym m.in. jakie roszczenia mogą mieć małżonkowie względem siebie przy podziale majątku, jak do tego ma się kwestia opieki nad dziećmi i wiele innych zagadnień. W tego typu sprawach istotna jest znajomość tych przepisów, jak i tego, jak w praktyce są one stosowane i interpretowane przez sądy. Nasi prawnicy specjalizują się w tego typu sprawach od lat i w razie potrzeby służą pomocą, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w zakresie spraw rodzinnych.

wróć do wpisów

Inne wpisy

odebranie praw rodzicielskich

22.03.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 84 [name] => jak pozbawić praw rodzicielskich [slug] => jak-pozbawic-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 84 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 82 [name] => odebranie praw rodzicielskich [slug] => odebranie-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 82 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 83 [name] => pozbawienie praw rodzicielskich [slug] => pozbawienie-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 83 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #jak pozbawić praw rodzicielskich #odebranie praw rodzicielskich #pozbawienie praw rodzicielskich
Pozbawienie praw rodzicielskich – z czym się wiąże odebranie władzy rodzicielskiej?

Dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska przysługuje co do zasady obojgu rodzicom, jednak w jakich przypadkach może nastąpić odebranie praw rodzicielskich i

minimalne alimenty na dziecko 2025

12.03.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 21 [name] => alimenty [slug] => alimenty [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 21 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 81 [name] => alimenty 2025 [slug] => alimenty-2025 [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 81 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 80 [name] => alimenty na dziecko 2025 [slug] => alimenty-na-dziecko-2025 [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 80 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #alimenty #alimenty 2025 #alimenty na dziecko 2025
Alimenty 2025 – ile wynoszą minimalne alimenty na dziecko?

Ile powinny wynosić alimenty na dziecko? Od czego zależy ich wysokość? Czy istnieje coś takiego jak minimalne alimenty?

Rozwód bez zgody małżonka

26.02.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #pozew o rozwód #prawnik Rzeszów #rozwód rzeszów
Czy rozwód bez zgody małżonka jest możliwy?

Czy rozwód bez zgody małżonka jest możliwy? To pytanie, które często i zasadnie stawiają sobie małżonkowie, którzy jednostronnie podejmują decyzję o potencjalnym rozstaniu.

Pytania na sprawie rozwodowej

13.02.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 79 [name] => kancelaria adwokacka Rzeszów [slug] => kancelaria-adwokacka-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 79 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 38 [name] => sprawa rozwodowa [slug] => sprawa-rozwodowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 38 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) ) #kancelaria adwokacka Rzeszów #rozwód rzeszów #sprawa rozwodowa
Jakie pytania mogą pojawić się na sprawie rozwodowej?

Rozmaitość i obszerność pytań na sprawie rozwodowej może być przytłaczająca, jednak trzeba przede wszystkim pamiętać, że istotne są nie tyle same pytania, co odpowiedzi na nie.

Proces rozwodowy

23.01.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 78 [name] => proces rozwodowy [slug] => proces-rozwodowy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 78 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #prawnik Rzeszów #proces rozwodowy #rozwód rzeszów
Jak długo trwa proces rozwodowy?

Decydując się na formalne zakończenie małżeństwa poprzez skierowanie sprawy na drogę sądowego postępowania rozwodowego, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo trwa proces rozwodowy.

Cofnięcie pozwu o rozwód

10.01.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #pozew o rozwód #prawnik Rzeszów #rozwód rzeszów
Czy cofnięcie pozwu o rozwód jest możliwe?

Mamy dobrą wiadomość – cofnięcie pozwu o rozwód jest jak najbardziej możliwe, a w jaki sposób tego dokonać i od czego ta możliwość zależy, dowiesz się z poniższego artykułu!

Przemoc domowa podstawą rozwodu

25.12.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => adwokat rzeszów rozwody [slug] => adwokat-rzeszow-rozwody [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 17 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 77 [name] => przemoc domowa [slug] => przemoc-domowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 77 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów rozwody #przemoc domowa #rozwód rzeszów
Przemoc domowa podstawą do rozwodu – najważniejsze informacje

Przemoc domowa podstawą rozwodu? Jeśli małżonek dopuścił się przemocy domowej, to oczywiście będzie to podstawą do rozwodu, wręcz kluczową.

Małżeńskie umowy majątkowe

14.12.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => adwokat rzeszów rozwody [slug] => adwokat-rzeszow-rozwody [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 17 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 68 [name] => intercyza [slug] => intercyza [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 68 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 76 [name] => małżeńskie umowy majątkowe [slug] => malzenskie-umowy-majatkowe [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 76 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów rozwody #intercyza #małżeńskie umowy majątkowe
Czym są małżeńskie umowy majątkowe?

Małżeńskie umowy majątkowe mogą zawierać bardzo dużo rozmaitych postanowień, drobiazgowo regulujących każdą sferę stosunków majątkowych między małżonkami.

Dokumenty do pozwu o rozwód

24.11.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 15 [name] => kancelaria prawnicza [slug] => kancelaria-prawnicza [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 15 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 10 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #kancelaria prawnicza #pozew o rozwód #rozwód rzeszów
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia pozwu o rozwód?

Dokumenty do pozwu o rozwód można podzielić na obowiązkowe, które są konieczne do dopełnienia wszelkich rozwodowych formalności i należy je dostarczyć sądowi, oraz fakultatywne.

Zdrada powodem rozwodu

14.11.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 11 [name] => kancelaria adwokacka [slug] => kancelaria-adwokacka [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 11 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 28 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 75 [name] => zdrada [slug] => zdrada [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 75 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #kancelaria adwokacka #rozwód rzeszów #zdrada
Czy zdrada małżeńska jest powodem do rozwodu?

Jeśli dotknęła Cię zdrada małżeńska i przyczyniło się to do rozpadu Twojego pożycia małżeńskiego, warto walczyć o swojego prawa.

Masz pytania? Zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc?

Koniecznie daj nam znać - zadzwoń lub napisz!

    Rodzaj sprawy

    W jakim obszarze potrzebujesz pomocy?

    W jakiej formie prowadzisz biznes?

    Na jakim etapie jesteś?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W której branży planujesz rozwijać swój biznes?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    Czy posiadacie wspólne małoletnie dzieci?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    W jakim zakresie doznałeś strat?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

    Jeszcze tylko jeden krok...

    Zostaw nam swoje dane, żebyśmy mogli się z Tobą skontaktować i przedstawić najlepsze rozwiązanie dopasowane do specyfiki sprawy.

    Na zgłoszenie odpowiemy w ciągu najbliższego dnia roboczego.




    Kancelaria Kawalec - formularz zgłoszeniowy

    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc

    Wypełnij krótki formularz