Umowa sprzedaży samochodu, umowa o pracę, umowa najmu mieszkania – to tylko kilka z rodzajów umów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Może się nam wydawać, że skomplikowane akty prawne są nam odległe, ale nic bardziej mylnego. Każdego dnia zawieramy przeróżne umowy, dlatego warto wiedzieć, jak je napisać, aby były ważne i dobrze chroniły nasze interesy. Zapraszamy do dalszej lektury, by dowiedzieć się, co powinna zawierać każda umowa.
Jak napisać umowę – to pytanie, które z pewnością zadał sobie każdy, kto choćby sprzedawał swój samochód lub wynajmował komuś mieszkanie. Najczęściej spotykamy się ze sporządzonymi już umowami, które dostajemy do podpisania, ale jak widać, są takie momenty, w których to my musimy przygotować odpowiedni dokument, mimo tego że nie jesteśmy prawnikami. W takiej sytuacji zwykle sprawdzamy, czy w Internecie można pobrać gotowe szablony umów, np. wzory wypowiedzenia umowy o pracę. Natomiast gdy sprawy są bardziej skomplikowane, sięgamy po porady prawne.
Niezależnie od tego, z jakiej formy pomocy korzystamy, zawsze warto mieć świadomość tego, co powinna zawierać umowa, aby była ważna. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że to, na czym najbardziej nam zależy, będzie dopilnowane, a sam dokument nie będzie budził ewentualnych wątpliwości. Zatem jak napisać dobrą umowę?
W pierwszej kolejności należy podać nazwę umowy, jaką zawieramy. Najczęściej umieszcza się ją na środku na pierwszej stronie. Warto jednak wiedzieć, że finalnie treść umowy jest ważniejsza i to od niej zależy to, czego naprawdę dotyczy.
Bardzo ważnym elementem każdej umowy jest wskazanie daty i miejsca jej zawarcia. Dzięki temu będzie ją można lepiej i szybciej zidentyfikować.
Umowa jest zawierana pomiędzy stronami, dlatego trzeba koniecznie je wskazać. Mogą one być na wagę złota w przypadku skierowania sprawy do sądu. W tym celu trzeba upewnić się, że podamy takie informacje jak:
W tej części spisuje się najważniejsze ustalenia między stronami. Warto tutaj jak najbardziej klarownie dookreślić przedmiot umowy i związane z nią oświadczenia, do których się zobowiązujemy, aby nie budziły żadnych wątpliwości.
To kluczowy fragment, ponieważ – najprościej rzecz ujmując – to w nim strony określają to, na co się umawiają. Na jego podstawie określa się faktyczny rodzaj umowy i dobiera się wiążące przepisy, dlatego warto tutaj zadbać o właściwą terminologię, aby mieć pewność, że wszystko jest jasne.
Należy także podać, na czym mają polegać główne oświadczenia stron oraz sposób ich spełnienia, czyli np. kwotę pieniężną, termin i sposób płatności.
Umowy zawieramy, by mieć pewność, że nasze interesy będą odpowiednio chronione, ale niestety czasami rzeczywistość pokazuje, że strony nie wypełniają swoich obowiązków, na które się zgodziły. Dlatego w umowie powinien znajdować się zapis określający warunki w przypadku niewywiązania się z przyjętych wcześniej ustaleń.
Gdy sporządzamy umowę lub dostajemy ją do podpisania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy określa czas jej obowiązywania i sposób, w jaki może być rozwiązana. Ramy czasowe mogą być ściśle wyznaczone lub umowa może być zawarta na czas nieokreślony. Niezależnie od tego, jaki wariant nas dotyczy, powinniśmy zagwarantować sobie także możliwość rozwiązania umowy, więc zwróćmy na to uwagę.
To tylko kilka podstawowych elementów, które powinny się znaleźć w każdej umowie. Natomiast jeśli nadal nie jesteś pewny, jak napisać umowę, skontaktuj się z nami – pomożemy!