Tematem niniejszego artykułu jest dziedziczenie po rozwodzie. Warto więc tytułem wprowadzenia dokonać pewnego uporządkowania terminologicznego i wyjaśnić pojęcia kluczowe dla poniższego artykułu, tj. dziedziczenie, jego rodzaje oraz pojęcie rozwodu.
Dziedziczenie to proces przejścia ogółu praw i obowiązków przysługujących zmarłemu na spadkobierców, czyli osoby, którym przysługuje po spadkodawcy spadek. Dziedziczenie spadku może nastąpić w drodze dziedziczenia testamentowego, czyli na podstawie pozostawionego przez zmarłego testamentu, lub ustawowo, czyli na podstawie reguł opisanych w kodeksie cywilnym. Dziedziczenie ustawowe będzie miało miejsce, jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, lub jeśli testament okazał się nieważny. Zależnie od tego, z jakim rodzajem dziedziczenia będziemy mieć do czynienia, odmiennie kształtuje się możliwość dziedziczenia przez byłego małżonka, co zostanie omówione w artykule.
Poprzez rozwód należy rozumieć sytuację, w której następuje rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego, w przypadku kiedy oboje małżonkowie żyją i formalnie chcą zakończyć istniejący między nimi związek. Rozwód oznacza, że wszystkie więzi łączące małżonków ustają, zarówno te faktyczne, jak i prawne, co nie pozostaje bez znaczenia również dla kwestii dziedziczenia.
Spis treści:
W przypadku braku testamentu lub jego nieważności następuje dziedziczenie ustawowe, czyli dziedziczenie spadku na podstawie tzw. klas dziedziczenia określonych w polskim prawie cywilnym, zgodnie z którymi w pierwszej kolejności z ustawy do spadku powołane są dzieci i małżonek spadkodawcy. Przepis ten nie dotyczy osób, które są rozwiedzione. Żadna kolejna klasa dziedziczenia też o nich nie wspomina – byli małżonkowie są dla siebie w świetle prawa spadkowego zupełnie obcymi osobami.
Co jednak w sytuacji, kiedy nastąpi śmierć małżonka w czasie postępowania o rozwód lub separację? Już po wniesieniu pozwu, ale przed prawomocnym orzeczeniem sądu. Zgodnie z artykułem 940. kodeksu cywilnego, małżonek jest wyłączony z dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Jeśli zatem spadkodawca zmarł w toku sprawy rozwodowej bez orzekania o winie, to współmałżonek będzie mógł po nim dziedziczyć, natomiast jeśli zmarły wniósł o orzeczenie winy drugiego małżonka, sąd zbada, czy roszczenie było uzasadnione, a jeśli było – żyjący małżonek będzie wyłączony z dziedziczenia. Małżonek nie będzie dziedziczył również wtedy, gdy rozwód miał być orzeczony z winy obu stron. Taki małżonek nie może liczyć również na zachowek.
Wyłączenie małżonka z dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż rok od otwarcia spadku.
Odmiennie kształtuje się natomiast sytuacja, jeśli spadkodawca pozostawił ważny testament. Taki testament co do zasady ma bowiem pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Dziedziczenie po rozwodzie jest w takiej sytuacji możliwe – spadkodawca w testamencie może wskazać w zasadzie dowolne osoby, którym chce powierzyć swój majątek, nie ma więc przeszkód, żeby wskazał w nim byłego małżonka, który będzie dziedziczył w zakresie wskazanym przez autora testamentu, choć jego udział może zostać pomniejszony o zachowki przysługujące najbliższym spadkodawcy, jeśli pominął ich w testamencie.
Osoby najbliższe zmarłemu mogą zostać pominięte w testamencie, jednak przysługuje im roszczenie o tak zwany zachowek. Zachowek to rozwiązanie w polskim prawie spadkowym, które ma na celu zabezpieczenie interesów najbliższych osób spadkodawcy, właśnie w przypadku pominięcia ich w testamencie. Zgodnie z art. 991. § 1 kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – ⅔ wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.
Przepis powyższy nie obejmuje byłych małżonków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zachowku oraz o ogólnych regułach dziedziczenia w prawie polskim, zapraszamy do zapoznania się z artykułem o tej tematyce na naszym blogu Kancelarii Kawalec.
Choć z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie ustają wszelkie więzi między małżonkami, to sytuacja prawna dzieci w przypadku dziedziczenia po rozwodzie się nie zmienia, co więcej, w pewnym sensie są one w korzystniejszym położeniu z punktu widzenia reguł dziedziczenia, ponieważ w przypadku dziedziczenia ustawowego już nie dziedziczą w zbiegu z małżonkiem, ale cały spadek przypada im. Warto również wskazać, że dzieci ze związków nieformalnych oraz dzieci adoptowane nie są w żadnym wypadku w gorszym położeniu niż dzieci pochodzące z małżeństwa – dziedziczą na takich samych zasadach.
Z powyższych informacji wynika, że co do zasady po rozwodzie były małżonek nie dziedziczy, z wyjątkiem zawarcia stosownego postanowienia w testamencie. Podobnie traktowane są wszelcy partnerzy nieformalni.
Kancelaria Kawalec to kancelaria doświadczonych adwokatów, ze specjalizacją w sprawach cywilnych i rodzinnych, w szczególności tych dotyczących spadków i dziedziczenia. Zapraszamy do kontaktu w celu odbycia konsultacji, otrzymania porady prawnej lub profesjonalnej reprezentacji w postępowaniu sądowym. Pamiętaj też o tym, żeby już na początku współpracy przedstawić swojemu prawnikowi pełen obraz sytuacji i być szczerym. Resztę zostaw nam!