Dziedziczenie spadku nie zawsze jest jednoznaczne z przyjęciem aktywów majątku danej osoby. Czasami przez tę sytuację można popaść w długi, dlatego trzeba być ostrożnym i warto znać swoje prawa. Aby uniknąć dziedziczenia długów musimy dowiedzieć się, na czym polega ten precedens i jakie niesie konsekwencje. Jak wygląda dziedziczenie długów? Jak wygląda złożenie oświadczenia? Co w przypadku zadłużonego spadku? Czy przyjąć spadek?
Spadek zazwyczaj kojarzy się nam z zastrzykiem gotówki lub cennymi nieruchomościami po dalekim krewnym. Tymczasem okazuje się, że przyjmując spadek można zrobić sobie długi. Jeśli spadkodawca po śmierci pozostawił dług, to wartość spadku, a raczej jego brak może niemile nas zaskoczyć.
W przepisach prawnych istnieją dwa mechanizmy dziedziczenia:
Jeżeli zmarła osoba pozostawiła testament, spadkobiercami są osoby wskazane w tym dokumencie. Wyjątek dotyczy nieodpowiednio stworzonego testamentu – np. bez podpisu. Dziedziczenie ustawowe następuje wtedy, gdy nie sporządzono żadnej dokumentacji. Wtedy o spadku decyduje kolejność dziedziczenia. W pierwszej linii dziedziczą dzieci oraz małżonek osoby zmarłej. Długi spadkowe niestety są bardzo częstą sytuacją. Przyjmując spadek, musimy liczyć się z konsekwencjami tego działania. Jakie są procedury odrzucenia spadku? Jaki jest skutek odrzucenia spadku?
Pamiętajmy o tym, że spadkobierca zawsze powinien wskazać swoje stanowisko w sprawie dziedziczenia. Można to zrobić poprzez przyjęcie spadku w całości, odrzucenie spadku w całości lub przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Pierwsza sytuacja wskazuje, że otrzymamy zarówno aktywa, jak i pasywa, czyli długi spadkodawcy. Ostatnia kwestia natomiast dotyczy tego, że odpowiadamy za długi zmarłego jedynie do wysokości odziedziczonego majątku.
Co ciekawe, swoje stanowisko określić można w ciągu 6 miesięcy od informacji od śmierci spadkodawcy. Musimy złożyć przed notariuszem lub sądem odpowiednie oświadczenie. Z pewnością pomoc prawnika w tym wypadku jest niezwykle cenna. Brak oświadczenia spadkobiercy sprawia, że dziedziczymy spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
W przypadku małoletniego dziecka sprawy wyglądają nieco inaczej. Osoby małoletnie to takie, które nie ukończyły 18 roku życia i nie są w związku małżeńskim. Mogą one dziedziczyć spadek, tym samym długi osoby zmarłej. Bardzo często rodzice nie chcą, aby dziecko przyjmowało spadek. Są oni przedstawicielami ustawowymi, dlatego powinni w ciągu 6 miesięcy odrzucić spadek. Istotne jest to, że odrzucenie spadku wymaga wystąpienia o zezwolenie sądu opiekuńczego. Z kolei gdy ustawa lub testament wskazuje na członków rodziny, którzy odrzucą spadek, w tym przypadku całość dziedziczą dzieci.
Zasady dziedziczenia długów potrafią być skomplikowane. Faktem jest, że sprawy dziedziczenia spadku przebiegają sprawnie i komfortowo wtedy, gdy postawimy na pomoc specjalisty. Długi zmarłego nie muszą być naszym problemem. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, warto skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w prawie spadkowym.