Wizyta w sądzie zwykle bywa stresującym wydarzeniem – zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie zajmują się prawem lub nie pracują jako adwokaci. Właśnie z tego względu, gdy otrzymamy wezwanie na rozprawę, nasuwa się mnóstwo pytań na temat tego, jak wygląda rozprawa w sądzie i jak odpowiednio się do niej przygotować, by osiągnąć swoje cele, a przy tym nie popełnić gafy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat, przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, co trzeba wiedzieć przed pójściem na rozprawę w sądzie.
Rozprawa sądowa to wydarzenie, które odbywa się według ściśle określonego schematu. Do jego przestrzegania zobowiązani są wszyscy uczestnicy, ale większość osób, która na co dzień nie ma styczności z instytucją sądu, nie jest ich do końca świadoma. Dlatego lepiej zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym rozprawa sądowa nie będzie aż tak dużym wyzwaniem.
Bardzo mało osób wie o tym, że każda ze stron procesu ma prawo do wglądu w akta sprawy. Dzięki temu dowiemy się, co ma się wydarzyć na rozprawie, więc będziemy mogli się do niej lepiej przygotować i dobrze się zastanowić, jakie kwestie poruszyć. Aby zapoznać się z treścią akt, wystarczy zadzwonić do sekretariatu danego wydziału w sądzie lub zgłosić się do biura obsługi interesanta, a odpowiednie dokumenty zostaną udostępnione do czytelni.
Przed samym pójściem na rozprawę zwykle pojawia się pytanie – jak ubrać się do sądu? Otóż należy założyć formalny strój, ale galowy garnitur wcale nie jest konieczny. Mężczyźni powinni ubrać elegancką koszulę i spodnie, zaś kobiety sukienkę lub także spodnie i koszulę w stonowanych kolorach. Nie na miejscu na pewno będą krótkie spodenki, dresy lub sportowy strój. Pamiętajmy o tym, ponieważ naszym ubiorem okazujemy szacunek do państwowej instytucji, jaką jest sąd.
Na rozprawę koniecznie trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty. Będzie on potrzebny do wylegitymowania się przed sądem, więc warto go mieć cały czas pod ręką, by uniknąć nerwowego szukania w torebce lub kieszeni podczas samej rozprawy.
Zastanawiasz się, gdzie usiąść na sali rozpraw? Schemat jest zawsze taki sam – powód siada po prawej stronie z punktu widzenia sądu, natomiast dla pozwanego przeznaczona jest ława po lewej stronie.
Podczas rozprawy należy mówić w ściśle określony sposób. Przede wszystkim należy wstać, gdy będziemy się zwracać do sądu. Gdy zostanie nam udzielony głos, należy używać zwyczajowych zwrotów „wysoki sądzie” lub „proszę sądu”. Trzeba unikać słów „panie sędzio” lub, co gorsza, „proszę pana/pani”. Wynika to z tego, że wypowiadając się na rozprawie, zwracamy się do sądu jako instytucji, a nie do osoby piastującej tej urząd.
Rozprawy sądowe są protokołowane, dlatego trzeba mieć na uwadze, że nasza wypowiedź nie będzie płynna. Sąd będzie nam przerywać co kilka zdań, by podyktować je protokolantowi, dlatego przejdźmy do następnej części dopiero wtedy, gdy protokołowanie będzie zakończone. Warto także wiedzieć, że jeśli podczas dyktowania zauważymy, że sąd zmienił sens tego, co powiedzieliśmy, mamy prawo do sprostowania i wprowadzenia korekty.
Jak się okazuje, rozprawa sądowa za pierwszym razem może wprawiać w zakłopotanie, ale wystarczy poznać podstawowe zasady, dzięki którym bez problemu sobie z nią poradzimy. Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz pomocy adwokata podczas procesu sądowego, zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie – zapraszamy do kontaktu.