Mimo że wielu osobom spadek kojarzy się z filmami i otrzymaniem dużego majątku, to rzeczywistość jest często dużo bardziej brutalna niż scenariusz filmowy. Niekiedy otrzymanie spadku wiąże się z problemami natury prawnej, szczególnie jeśli w grę wchodzi dziedziczenie długów. W tej sytuacji trzeba zachować szczególną ostrożność, by przyjmując spadek, nie wpędzić się w jeszcze większe problemy.
Niektórzy zastanawiają się, do którego pokolenia dziedziczy się długi, jednak w rzeczywistości nie ma tutaj żadnego ograniczenia. Spadek to co do zasady zarówno dobra majątkowe jak i wierzytelności, jakie pozostawia po sobie spadkodawca. Dlatego każdy kolejny stopień dziedziczenia, jeśli do niego dochodzi przy przyjęciu spadku, będzie obarczony także długami, jakie wchodzą w masę spadku. W tej sytuacji mając świadomość, że spadek obarczony jest długami, możemy zachować się na trzy sposoby:
Na podjęcie decyzji jest 6 miesięcy od momentu informacji o otrzymaniu spadku. Jeśli w tym terminie nie złożymy żadnego oświadczenia, będzie to oznaczało przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeśli ktoś zastanawia się, jak nie odziedziczyć długów po jednym z członków rodziny i chce mieć pewność, że nic niepokojącego się nie wydarzy, może odrzucić spadek. W tej sytuacji nie ma obaw o obarczenie długami, a do spadku będą predysponowane kolejne stopnie pokrewieństwa i tym samym dziedziczenia ustawowego.
Jeśli ktoś obawia się o dziedziczenie długów po krewnych, ale w masie spadku są elementy, które wzbudzają jego zainteresowanie, może przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W ten sposób będzie można spłacić długi i cieszyć się tym, co zostanie ze spadku. Jeśli jednak długi przekroczą wartość spadku, to spadkobierca odpowiada za nie tylko do wysokości spadku. Oznacza to, że ryzyko obarczenia długami ponad masę spadku nie będzie występować.
W tym przypadku w grę wchodzi dziedziczenie długów zarówno po bliskiej jak i dalszej rodzinie. Stopień pokrewieństwa nie będzie miał znaczenia. Przyjmując spadek wprost, przyjmuje się także wszystkie długi. Warto więc wcześniej przeprowadzić ocenę tego, jaka jest masa spadku i jak wysokie są długi, które będą do spłaty. Trzeba bowiem być świadomym, że przyjęcie spadku wprost będzie sprawiać, że dziedziczenie długów obejmować będzie wszystkie długi, a jednocześnie osoba, która przyjmuje spadek w ten sposób, będzie odpowiadać za długi spadkobiercy także swoim majątkiem. Takie działania są więc najbardziej ryzykowne dla spadkobiercy.
Jak widać, przyjęcie spadku może wiązać się ze sporym ryzykiem. Dlatego jeśli nie mamy pewności, jak postąpić, warto poprosić o pomoc prawnika. Zapraszamy do kontaktu – jako Kancelaria Kawalec Rzeszów zawsze działamy w trosce o bezpieczeństwo finansowe naszych Klientów.