Umowy cywilnoprawne takie jak umowa o dzieło i umowa zlecenie są bardzo popularną formą regulowania stosunków prawnych pomiędzy dwoma stronami. Obie te formy charakteryzują się swobodą treści i formy. Muszą być jednak sporządzane zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego. Z umowy musi jasno wynikać, jaki jest jej charakter, ponieważ ma to znaczące znaczenie dla kwestii podatków i składek. Umowa zlecenie i umowa o działo różnią się od siebie i ich funkcje są zupełnie różne.
Osoba przyjmująca zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonego w umowie dzieła. Zlecający natomiast ma obowiązek za nie zapłacić. Podstawą tej umowy jest konieczność powstania określonych rezultatów materialnych i niematerialnych. Przedmiotem umowy i podstawą wypłaty wynagrodzenia jest więc wytworzenie lub przetworzenie jakiegoś konkretnego przedmiotu.
Zleceniobiorca zobowiązuje się w umowie do wykonania konkretnej czynności w zamian za ustalone wynagrodzenie. Obowiązkiem zleceniobiorcy jest wykonanie określonych świadczeń i dokonać tego z należytą starannością. Nie jest on jednak odpowiedzialny za ostateczny efekt swoich działań.
Podstawową różnicę pomiędzy umową o dzieło i umową zlecenie jest odpowiedzialność za wykonanie. W przypadku umowy o dzieło wykonawca jest zobowiązany do realizacji powierzonego zadania, natomiast przy umowie zlecenie odpowiedzialność ogranicza się do wykonania określonej czynności z wyłączeniem konieczności przewidzenia jej efektu. Umowa o dzieło daje zleceniodawcy możliwość wystąpienia z roszczeniem reklamacyjnym co do otrzymanego „dzieła”. W przypadku umowy zlecenia reklamacja jest wykluczona.
Dodatkowo, w przypadku umowy zlecenia została określona minimalna stawka godzinowa. Wynosi ona 13 zł za godzinę netto. W przypadku umowy o dzieło wycenia się z góry efekt pracy, który zleceniodawca chce otrzymać. Nie zostały określone minimalne stawki. Zleceniobiorca musi sam określić, ile jest warta praca i czy stawka proponowana przez zleceniodawcę jest dla niego korzystna.
Umowa o dzieło nie zawiera prawa do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego itp. Nie są one opłacane w związku z zawarciem takiej umowy. Natomiast umowa zlecenie nakłada na zleceniodawcę obowiązek odprowadzania tych składek. Ma to miejsce do momentu przekroczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia wynikającej ze wszystkich posiadanych przez zleceniobiorcę tytułów do ubezpieczeń.