Ceny nieruchomości cały czas rosną, dlatego na wynajem mieszkania obecnie decydują się nie tylko studenci, ale także całe rodziny. Popularność tego rozwiązania sprawia, że nie można narzekać na mały wybór, jednak zwykle wątpliwości pojawiają się już po podjęciu decyzji, gdy trzeba wypełnić formalności z najemcą. Jak powinna wyglądać umowa najmu lokalu i na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem? Adwokaci z Kancelarii Kawalec w Rzeszowie odpowiadają na te pytania w poniższym artykule.
Umowa najmu lokalu to dokument, o którego treść naprawdę warto zadbać. Jego odpowiednie przygotowanie pozwala na ochronę interesów wynajmującego i najemcy, dzięki czemu w przyszłości będzie można uniknąć ewentualnych sporów. Właśnie z tego powodu umowa powinna być możliwie jak najbardziej szczegółowa, a jej treść winna określać takie kluczowe kwestie jak:
Każda umowa cywilno-prawna musi zawierać takie podstawowe elementy jak miejsce i data zawarcia. Aby taki dokument był ważny, muszą w nim być określone obie strony. Wynajmującym jest właściciel nieruchomości, natomiast najemca to osoba, która będzie w tej nieruchomości mieszkać. W przypadku obu stron konieczne jest wpisanie takich danych jak imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego.
Kolejną istotną częścią umowy najmu jest dokładne określenie przedmiotu najmu, czyli nieruchomości, której dotyczy podpisywany dokument. W nim powinny być zawarte takie informacje jak adres mieszkania, jego stan prawny, powierzchnia użytkowa łączna dla wszystkich pomieszczeń, wyposażenie lokalu. Co ważne, należy uwzględnić również stan techniczny pomieszczeń jak i znajdujących się w nich mebli i sprzętów. Powinno się także opisać istniejące już usterki, by potem uniknąć konieczności pokrycia kosztów ich naprawy.
Fragment poświęcony opłatom jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie powinny być opisane w umowie o wynajem mieszkania. Konieczne jest jasne podanie kwoty czynszu oraz terminu i sposobu płatności. Należy tutaj wyszczególnić koszty stałe za wynajem, a także określić wszystkie media, które będą miały wpływ na wysokość rachunków. Warto także wiedzieć, że prawo nie narzuca częstotliwości uiszczania opłat – temat ten wynajmujący ustala z przyszłym najemcą.
Jak się okazuje, podpisanie umowy najmu lokalu mieszkaniowego jest sporą odpowiedzialnością, dlatego warto dokładnie ją sprawdzić przed złożeniem podpisu. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja umowa jest poprawnie sporządzona, możesz liczyć na pomoc adwokata. Zapraszamy do umówienia się na poradę prawną w Kancelarii Kawalec Rzeszów.