Każdy powinien za życia sporządzić testament, który pozwala na uregulowanie kwestii przekazania swojego majątku na wypadek śmierci. Niestety, wiele osób z tym zwleka, co później nierzadko skutkuje skłóceniem rodziny przez podział spadku. Niespisanie ostatniej woli czasami wynika z braku wiedzy na temat tego, jak poprawnie to zrobić. Może to zająć dosłownie kilka minut, a pomoże zapobiec powstaniu konfliktów. Jak napisać testament, aby nie budził żadnych wątpliwości?
Testament jest dokumentem, który sporządza się po to, aby przekazać swój majątek wybranym osobom na wypadek śmierci. Może go sporządzić każda pełnoletnia osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, tzn. nie została ubezwłasnowolniona. Aby taki zapis był ważny, osoba musi napisać go z własnej woli w stanie pełnej świadomości. Jeśli zostanie przygotowany pod przymusem lub pod wpływem błędu, może być później podważony.
Sporządzenie testamentu wcale nie musi być notarialne. Istnieje kilka możliwości przekazania ostatniej woli i wszystkie z nich mogą być tak samo ważne.
Poprawnie przygotowany testament odręczny musi spełniać następujące warunki:
W testamencie najważniejszą kwestią jest wskazanie spadkobierców, czyli osób, które wstępują w prawa i obowiązki zmarłego. Nie trzeba kolejno wyliczać poszczególnych składników majątku i osób, którym zostaną one przydzielone. Ważnym testamentem będzie jedno zdanie np. „Powołuję do całości spadku po mnie moją żonę Annę Kowalską i mojego syna Adama Kowalskiego”.
Testament może zawierać takie elementy jak:
Aby samodzielnie sporządzony testament był ważny, musi być w całości napisany pismem ręcznym. Nie można przygotować go na komputerze i później tylko osobiście podpisać, ponieważ taki dokument nie zostanie uznany. Nieważny będzie także testament spisany przez inną osobę, a opatrzony tylko podpisem spadkodawcy.
Jak już zostało powiedziane, testament niekoniecznie musi być przygotowany przez notariusza, ale wciąż dużo osób decyduje się na spisanie ostatniej woli w akcie notarialnym. Z czego to wynika? Testament notarialny przede wszystkim najtrudniej podważyć. Dokument taki jest opatrzony potwierdzeniem notariusza, czyli osoby upoważnionej przez władzę państwową, dlatego zwykle nie budzi wątpliwości co do ważności. Wynika to między innymi z wpisania go do Notarialnego Rejestru Testamentów.