Prawo dotyczy każdego z nas, dlatego jeśli jeszcze nigdy nie korzystaliśmy z usług prawnika, w przyszłości z pewnością przyjdzie taka potrzeba. W takiej sytuacji zawsze pojawia się pytanie – do kogo należy się zwrócić? Prawnik, adwokat, radca prawny – to tylko kilka z nazw, które słyszymy w odniesieniu do osób, które prawem zajmują się na co dzień, ale czy wszystkie oznaczają to samo? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym wyjaśnimy, kim jest prawnik i czym różni się adwokat od radcy prawnego.
Adwokat Rzeszów, kancelaria radcy prawnego, kancelaria adwokacka – na tego typu frazy można się natknąć podczas przeglądania stron internetowych lub spaceru ulicami w centrum miast. Wszystkie dotyczą usług prawnych, ale skąd mamy wiedzieć, do którego miejsca udać się z naszym problemem? Odpowiedź na to pytanie okaże się bardzo prosta, gdy uświadomimy sobie, jak wygląda system edukacji prawniczej w Polsce.
Studia prawnicze trwają 5 lat i kończą się otrzymaniem tytułu magistra prawa. Absolwent studiów wyższych na takim kierunku może zakończyć swoją edukację w tej dziedzinie, ale równie dobrze, po zdaniu odpowiedniego egzaminu, może rozpocząć wybraną przez siebie aplikację. Do wyboru są aplikacje: adwokacka, radcowska, notarialna, komornicza, sędziowska i prokuratorska, które różnią się między sobą czasem realizacji i zakresem zdobytych kompetencji. To właśnie od nich zależy to, jaką nazwą będzie mogła posługiwać się dana osoba, ponieważ adwokat lub radca prawny to nazwy tytułów zawodowych.
Zatem prawnikiem jest osoba, która ukończyła studia prawnicze. Jako magister prawa ma teoretyczną wiedzę z tej dziedziny, więc może udzielać porad, sporządzać umowy lub opiniować dokumenty. Nie jest jednak uprawniona do posługiwania się tytułem radcy prawnego lub adwokata, ponieważ nie ukończyła stosownej aplikacji. W związku z tym nie może występować przed sądami lub urzędami jako profesjonalny pełnomocnik.
W takim razie kim jest adwokat, a kim radca prawny? Zgodnie z tym, co zostało wyżej wyjaśnione, to prawnicy, którzy ukończyli 3-letnie specjalistyczne aplikacje – adwokackie lub radcowskie – uprawniające do wykonywania tych dwóch zawodów. Po zdaniu egzaminów końcowych takie osoby otrzymują odpowiednie tytuły zawodowe oraz zostają wpisane na listę radców prawnych lub adwokatów. Co ciekawe, często nazywani są mecenasami, kiedy nie jest to oficjalny tytuł zawodowy, tylko zwrot grzecznościowy.
Ale skoro w obu przypadkach procedury wyglądają niemalże identycznie, czy istnieją jakieś różnice pomiędzy zawodem adwokata i radcy prawnego? Otóż aktualnie nie – od 1 lipca 2015 roku oba te tytuły zawodowe są równoważne, ponieważ ich przedstawiciele mają identyczne kompetencje. Zarówno adwokat jak i radca prawny może zajmować się m.in. takimi sprawami jak:
Podsumowując, każdy adwokat i radca prawny jest prawnikiem, natomiast prawnik to absolwent prawa szkoły wyższej, który niekoniecznie uzyskał tytuł zawodowy adwokata lub radcy prawnego. Mamy nadzieję, że dzięki tej wiedzy nie będą mieli Państwo już wątpliwości, gdzie się zwrócić po pomoc, gdy będzie potrzebna porada prawna.