+48 697 164 666

PON-PT 9-18

Intercyza – wszystko co musisz wiedzieć

3563
intercyza

Intercyza to potoczne określenie na jeden z tak zwanych małżeńskich ustrojów majątkowych, czyli sposobów regulowania między małżonkami zasad dotyczących ich majątku przed oraz w trakcie małżeństwa i na wypadek jego rozwiązania. Podstawowy podział wyróżnia:

 

  • ustrój ustawowej wspólności majątkowej;
  • ustrój rozdzielności majątkowej (tzw. intercyza).

 

Domyślny sposób regulacji kwestii majątkowych między małżonkami to ustrój wspólności majątkowej, który powstaje niejako automatycznie z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. W tym ustroju udziały małżonków po ustaniu wspólności majątkowej są co do zasady równe. Najczęściej w czasie trwania małżeństwa pomiędzy małżonkami istnieje właśnie ustrój małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej. Jest to wspólność bezudziałowa, co oznacza, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów (np. po ½) w majątku wspólnym. Udziały te określane są dopiero po ustaniu tej wspólności (np. w razie rozwodu). Regułą jest wówczas, że są one równe, aczkolwiek każdy z małżonków może żądać ustalenia nierównych udziałów, uzasadniając to stopniem przyczynienia się do powstania majątku wspólnego.

 

Ustawowa wspólność majątkowa może być przez małżonków wyłączona, rozszerzona lub ograniczona w umowie majątkowej małżeńskiej, tzw. intercyzie, która zostanie poniżej w najważniejszym zakresie poddana omówieniu, zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

 

  1. Czym jest intercyza?
    • Rodzaje intercyzy
  2. Intercyza – moment zawarcia, forma i koszt
  3. Intercyza a dziedziczenie
  4. Intercyza – dlaczego warto to skonsultować z prawnikiem?

 

Czym jest intercyza?

Intercyza to potoczne określenie na małżeńską umowę majątkową, która określa kwestie majątkowe każdego z małżonków, a w szczególności to, jakie elementy majątku będą stanowić majątek odrębny małżonków, a jakie wspólność majątkową. Prawną podstawą regulującą zagadnienie intercyzy jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 r. (a nie Kodeks cywilny, jak wiele osób błędnie sądzi).

 

intercyza

 

Rodzaje intercyzy

Według obecnych przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego intercyza między małżonkami może ustanowić następujące ustroje umowne:

 

  • wspólność umowną mającą zakres szerszy lub węższy w porównaniu z zakresem wspólności ustawowej, czyli wspólność rozszerzoną albo ograniczoną;
  • rozdzielność majątkową;
  • rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

 

Niedozwolone jest kreowanie w umowie majątkowej małżeńskiej innych postaci ustrojów umownych między małżonkami niż te przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

 

Najczęściej ustanawianym umownym ustrojem majątkowym małżeńskim jest rozdzielność majątkowa. Zazwyczaj to właśnie ten typ umownego ustroju majątkowego jest przez wielu utożsamiany z intercyzą. W tym przypadku każdy z małżonków ma swój majątek osobisty. W ustroju pełnej rozdzielności majątkowej każdy z małżonków zachowuje majątek nabyty zarówno przed zawarciem intercyzy, jak i w czasie jej trwania, a także każdy z małżonków zarządza samodzielnie swoim majątkiem. W tym ustroju nie występuje majątek wspólny objęty wspólnością łączną. Małżonkowie mogą jednak wspólnie nabywać przedmioty majątkowe na tak zwaną współwłasność ułamkową (np. współwłasność domu, mieszkania czy samochodu). Do takiej wspólności mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności ułamkowej.

 

Umowa majątkowa, której treść ogranicza się jedynie do postanowienia o rozwiązaniu wcześniejszej umowy majątkowej małżeńskiej, przywraca ustrój wspólności ustawowej.

 

Intercyza – moment zawarcia, forma i koszt

W społeczeństwie można spotkać przekonanie, że intercyzę zawiera się jedynie przed zawarciem małżeństwa. Jest to jeden z wielu mitów – intercyzę można zawrzeć zarówno przed ślubem, jak i po nim. W przypadku zawarcia intercyzy przed ślubem, wchodzi ona w życie z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli natomiast intercyza została zawarta po ślubie, to obowiązuje od dnia jej zawarcia lub późniejszego terminu, jeśli tak postanowią strony, nie ma jednak mocy wstecznej, tzn. do dnia zawarcia intercyzy małżonków wiąże ustrój wspólności majątkowej. Małżonkowie mogą wielokrotnie w czasie trwania małżeństwa zmieniać łączący ich ustrój majątkowy.

 

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, majątkowa umowa małżeńska, czyli intercyza, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Oznacza to, że w przypadku niezachowania formy aktu notarialnego intercyza będzie nieważna. Dokumenty potrzebne do zawarcia intercyzy, które należy ze sobą wziąć do notariusza, to:

 

  • dane osobowe małżonków lub przyszłych małżonków – imiona, nazwisko, imiona rodziców, PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego lub paszportu;
  • ewentualnie informacja o zawieranych wcześniej umowach majątkowych małżeńskich;
  • w przypadku intercyzy zawieranej przed ślubem – podanie planowanej daty zawarcia związku małżeńskiego, a w przypadku intercyzy zawieranej w trakcie małżeństwa – odpis skrócony aktu małżeństwa.

 

Koszt intercyzy wyraźnie różni się w zależności od tego, czy dotyczy intercyzy przedślubnej, czy zawieranej już w trakcie trwania małżeństwa. Orientacyjny koszt intercyzy zawieranej przed ślubem wynosi około 600 zł brutto. Z kolei koszt intercyzy zawieranej w trakcie małżeństwa jest zależny przede wszystkim od wartości majątku wspólnego małżonków i może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a w przypadku wielomilionowego majątku może wynosić nawet 10 tysięcy złotych.

 

Intercyza a dziedziczenie

Krótko mówiąc, podpisanie intercyzy nie wpływa w żaden sposób na prawo do dziedziczenia. Jeżeli dziedziczenie odbywa się na zasadach ogólnych, określonych w Kodeksie cywilnym, to w razie śmierci małżonka w pierwszej kolejności dziedziczy współmałżonek i dzieci. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W przypadku pozostawienia przez małżonka ważnego testamentu – dziedziczą osoby w nim wskazane, z zachowaniem prawa do zachowku najbliższych spadkodawcy, czyli m.in. dzieci, rodziców i małżonka spadkodawcy. Więcej o zasadach dziedziczenia i zachowku pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu, osoby zainteresowane zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami.

 

Różnica w zakresie dziedziczenia przez małżonków z podpisaną intercyzą, a dziedziczenia przez małżonków z wspólnością majątkową polega na wysokości spadku. W przypadku wspólności majątkowej, cały majątek wspólny małżonków podlega podziałowi z chwilą śmierci, zazwyczaj na dwie, równe części.

Potrzebujesz pomocy w sprawie spadkowej? Sprawdź naszą ofert i zaufaj profesjonalistom!

intercyza

 

Intercyza – dlaczego warto to skonsultować z prawnikiem?

Intercyza jest dokumentem potencjalnie rzutującym na całą przyszłość majątku małżonków, warto więc dochować maksymalnej staranności przy rozważaniu jej zakresu i poszczególnych postanowień, a w tym może pomóc konsultacja z doświadczonym w tej dziedzinie prawnikiem. Adwokaci w Kancelarii Kawalec specjalizują się w prawie cywilnym i rodzinnym, posiadają bogate doświadczenie w tym zakresie. Zapraszamy do konsultacji!

wróć do wpisów

Inne wpisy

odebranie praw rodzicielskich

22.03.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 84 [name] => jak pozbawić praw rodzicielskich [slug] => jak-pozbawic-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 84 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 82 [name] => odebranie praw rodzicielskich [slug] => odebranie-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 82 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 83 [name] => pozbawienie praw rodzicielskich [slug] => pozbawienie-praw-rodzicielskich [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 83 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #jak pozbawić praw rodzicielskich #odebranie praw rodzicielskich #pozbawienie praw rodzicielskich
Pozbawienie praw rodzicielskich – z czym się wiąże odebranie władzy rodzicielskiej?

Dziecko pozostaje aż do pełnoletniości pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska przysługuje co do zasady obojgu rodzicom, jednak w jakich przypadkach może nastąpić odebranie praw rodzicielskich i

minimalne alimenty na dziecko 2025

12.03.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 21 [name] => alimenty [slug] => alimenty [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 21 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 81 [name] => alimenty 2025 [slug] => alimenty-2025 [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 81 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 80 [name] => alimenty na dziecko 2025 [slug] => alimenty-na-dziecko-2025 [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 80 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #alimenty #alimenty 2025 #alimenty na dziecko 2025
Alimenty 2025 – ile wynoszą minimalne alimenty na dziecko?

Ile powinny wynosić alimenty na dziecko? Od czego zależy ich wysokość? Czy istnieje coś takiego jak minimalne alimenty?

Rozwód bez zgody małżonka

26.02.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #pozew o rozwód #prawnik Rzeszów #rozwód rzeszów
Czy rozwód bez zgody małżonka jest możliwy?

Czy rozwód bez zgody małżonka jest możliwy? To pytanie, które często i zasadnie stawiają sobie małżonkowie, którzy jednostronnie podejmują decyzję o potencjalnym rozstaniu.

Pytania na sprawie rozwodowej

13.02.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 79 [name] => kancelaria adwokacka Rzeszów [slug] => kancelaria-adwokacka-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 79 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 38 [name] => sprawa rozwodowa [slug] => sprawa-rozwodowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 38 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) ) #kancelaria adwokacka Rzeszów #rozwód rzeszów #sprawa rozwodowa
Jakie pytania mogą pojawić się na sprawie rozwodowej?

Rozmaitość i obszerność pytań na sprawie rozwodowej może być przytłaczająca, jednak trzeba przede wszystkim pamiętać, że istotne są nie tyle same pytania, co odpowiedzi na nie.

Proces rozwodowy

23.01.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 78 [name] => proces rozwodowy [slug] => proces-rozwodowy [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 78 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #prawnik Rzeszów #proces rozwodowy #rozwód rzeszów
Jak długo trwa proces rozwodowy?

Decydując się na formalne zakończenie małżeństwa poprzez skierowanie sprawy na drogę sądowego postępowania rozwodowego, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo trwa proces rozwodowy.

Cofnięcie pozwu o rozwód

10.01.2025

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 8 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #pozew o rozwód #prawnik Rzeszów #rozwód rzeszów
Czy cofnięcie pozwu o rozwód jest możliwe?

Mamy dobrą wiadomość – cofnięcie pozwu o rozwód jest jak najbardziej możliwe, a w jaki sposób tego dokonać i od czego ta możliwość zależy, dowiesz się z poniższego artykułu!

Przemoc domowa podstawą rozwodu

25.12.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => adwokat rzeszów rozwody [slug] => adwokat-rzeszow-rozwody [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 17 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 77 [name] => przemoc domowa [slug] => przemoc-domowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 77 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów rozwody #przemoc domowa #rozwód rzeszów
Przemoc domowa podstawą do rozwodu – najważniejsze informacje

Przemoc domowa podstawą rozwodu? Jeśli małżonek dopuścił się przemocy domowej, to oczywiście będzie to podstawą do rozwodu, wręcz kluczową.

Małżeńskie umowy majątkowe

14.12.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => adwokat rzeszów rozwody [slug] => adwokat-rzeszow-rozwody [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 17 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 68 [name] => intercyza [slug] => intercyza [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 68 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 76 [name] => małżeńskie umowy majątkowe [slug] => malzenskie-umowy-majatkowe [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 76 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów rozwody #intercyza #małżeńskie umowy majątkowe
Czym są małżeńskie umowy majątkowe?

Małżeńskie umowy majątkowe mogą zawierać bardzo dużo rozmaitych postanowień, drobiazgowo regulujących każdą sferę stosunków majątkowych między małżonkami.

Dokumenty do pozwu o rozwód

24.11.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 15 [name] => kancelaria prawnicza [slug] => kancelaria-prawnicza [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 15 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 10 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 17 [name] => pozew o rozwód [slug] => pozew-o-rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 13 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) ) #kancelaria prawnicza #pozew o rozwód #rozwód rzeszów
Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia pozwu o rozwód?

Dokumenty do pozwu o rozwód można podzielić na obowiązkowe, które są konieczne do dopełnienia wszelkich rozwodowych formalności i należy je dostarczyć sądowi, oraz fakultatywne.

Zdrada powodem rozwodu

14.11.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 11 [name] => kancelaria adwokacka [slug] => kancelaria-adwokacka [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 11 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 28 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 26 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 75 [name] => zdrada [slug] => zdrada [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 75 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #kancelaria adwokacka #rozwód rzeszów #zdrada
Czy zdrada małżeńska jest powodem do rozwodu?

Jeśli dotknęła Cię zdrada małżeńska i przyczyniło się to do rozpadu Twojego pożycia małżeńskiego, warto walczyć o swojego prawa.

Masz pytania? Zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc?

Koniecznie daj nam znać - zadzwoń lub napisz!

    Rodzaj sprawy

    W jakim obszarze potrzebujesz pomocy?

    W jakiej formie prowadzisz biznes?

    Na jakim etapie jesteś?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W której branży planujesz rozwijać swój biznes?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    Czy posiadacie wspólne małoletnie dzieci?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    W jakim zakresie doznałeś strat?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

    Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

    Jeszcze tylko jeden krok...

    Zostaw nam swoje dane, żebyśmy mogli się z Tobą skontaktować i przedstawić najlepsze rozwiązanie dopasowane do specyfiki sprawy.

    Na zgłoszenie odpowiemy w ciągu najbliższego dnia roboczego.




    Kancelaria Kawalec - formularz zgłoszeniowy

    Potrzebujesz pomocy prawnej?

    Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc

    Wypełnij krótki formularz