Zawarcie związku małżeńskiego to dla większości osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Aby jednak móc wziąć ślub konieczne jest spełnienie określonych warunków. Wszystko bowiem musi się odbyć zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Warto zatem wiedzieć, kto może zawrzeć związek małżeński, ile musi mieć lat i jakie kryteria spełniać.
Zacząć trzeba od zasadniczego pytania, a zatem ile trzeba mieć lat, aby móc zawrzeć związek małżeński? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ślub może wziąć osoba pełnoletnia, czyli taka która ukończyła 18. rok życia. Są jednak wyjątki. Możliwość zawarcia małżeństwa ma kobieta, która ukończyła już lat 16 – aby to jednak było możliwe, musi uzyskać zgodę sądu. Zgoda sądu na zawarcie małżeństwa konieczna jest także w przypadku osób spokrewnionych oraz dotkniętych chorobą psychiczną. Poza tym, aby móc zawrzeć związek małżeński nie można:
Należy podkreślić, że osoby, które są całkowicie ubezwłasnowolnione nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego. W takich sytuacjach dochodzi do unieważnienia małżeństwa.
Aby móc zawrzeć związek małżeński, wcześniej należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu zgłoszenia tego faktu. Na wizytę należy zabrać ze sobą dowody osobiste i dowód opłaty skarbowej. Jeśli jest to wymagane, należy dostarczyć również zgodę sądu na zawarcie małżeństwa.. Osoby będące po rozwodzie muszą także przedstawić dokument potwierdzający ustanie lub unieważnienie poprzedniego małżeństwa. Dodatkowo osoba będąca obcokrajowcem musi przedstawić dokument potwierdzający możliwość zawarcia związku małżeńskiego zgodnie z prawem obowiązującym w jej kraju. Po złożeniu wszystkich dokumentów możliwe jest ustalenie daty ślubu i miejsca ślubu. Obecnie istnieje możliwość zawarcia związku małżeństwa poza Urzędem Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu stanu musi jednak wyrazić zgodę na zaproponowane miejsce ślubu cywilnego. Taka usługa jest dodatkowo płatna.
Na ustaloną ceremonię konieczne jest zabranie ze sobą dowodów osobistych, na podstawie których kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzi tożsamość osób chcących wejść w związek małżeński. Dotyczy to także świadków. Już po samym ślubie urzędnik sporządza cywilny akt małżeństwa. Młoda para otrzymuje jeden egzemplarz skróconego odpisu aktu małżeństwa. Małżonkowie zostają także poproszeni o złożenie oświadczenia o przyszłym nazwisku. Możliwości są tu trzy: można pozostać przy swoim nazwisku, można je zmienić na nazwisko współmałżonka lub dodać nazwisko współmałżonka do swojego jako drugi człon.