Według kodeksu pracy pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie, która jest w ciąży. Istnieją jednak sytuacje, w których ta „ochrona” nie obowiązuje. Kiedy można zwolnić kobietę w ciąży? W jakich przypadkach można wypowiedzieć umowę kobiecie w ciąży? Czy jest to w ogóle legalne?
Kobietom w ciąży przysługuje tak zwana uzasadniona ochrona przed zwolnieniem. Dzięki niej można uniknąć sytuacji, w których pracodawca wypowie umowę pracownicy jedynie ze względu na jej stan – bez wyraźnego powodu. Już od momentu potwierdzenia ciąży przez lekarza, aż do zakończenia urlopu macierzyńskiego, pracownicy nie można zwolnić. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i tak jest również w tym przypadku. Istnieją bowiem sytuacje, gdy ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje.
Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy, pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć umowy o pracę w okresie ciąży i w trakcie urlopu macierzyńskiego. Są jednak wyjątki.
Ochrona nie obejmuje kobiet w ciąży zatrudnionych na okres próbny, który nie przekracza okresu jednego miesiąca. W takim przypadku pracodawca może zwolnić ciężarną.
Wyjątkiem mogą być również nadzwyczajne okoliczności. Na ich podstawie pracodawca może rozwiązać umowę o pracę (bez wypowiedzenia) z winy pracownika. Sytuacja ma miejsce, gdy pracownica:
Jedynie w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych przesłanek, możliwe jest zwolnienie kobiety w ciąży. Bez względu na powód, taką decyzję zawsze należy uzgodnić ze związkiem zawodowym, który reprezentuje pracownicę.
Ciężarną kobietę można zwolnić z pracy, jeśli pracodawca ogłosi likwidację lub upadłość firmy. W takich sytuacjach ochrona nie działa i zwolniony może zostać każdy pracownik – nawet kobieta w ciąży. Tutaj również wymagana jest konsultacja z organizacją związkową.
Podsumowując, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie w ciąży. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pracownica ma umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający jednego miesiąca lub z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Rozwiązanie umowy o pracę może odbyć się w kilku trybach – za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia i za porozumieniem stron.