Złożyłeś pozew o rozwód, ale zastanawiasz się, czy nie postąpiłeś zbyt pochopnie? Chcesz się wycofać, ale nie wiesz, jak to zrobić? Okazuje się, że jeśli z jakichkolwiek powodów nie chcesz doprowadzić do postępowania rozwodowego, to możesz wycofać pozew. Jak to zrobić?
Powody na to, żeby cofnąć pozew rozwodowy mogą być różne. W większości przypadków jest to chęć ratowania małżeństwa oraz poprawienie relacji między małżonkami. To, czy cofnięcie pozwu zakończy się sukcesem, w dużej mierze zależy od etapu postępowania sądowego. Teoretycznie, pozew rozwodowy można wycofać w dowolnym momencie – aż do momentu uprawomocnienia się wyroku sądu I instancji, jednak w rzeczywistości bywa różnie.
Zgodnie z artykułem 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, można cofnąć pozew rozwodowy bez zgody pozwanego, aż do momentu rozpoczęcia rozprawy. Jak wygląda cofnięcie pozwu? Wystarczy złożyć do sądu pismo procesowe, zawierające oświadczenie związane z unieważnieniem pozwu wraz z uzasadnieniem. Powodem zmiany decyzji może być np. chęć naprawienia małżeństwa.
Zupełnie inaczej będziemy musieli postąpić, jeśli nasz współmałżonek otrzymał już pozew rozwodowy. Wtedy wiele będzie zależeć od niego i jego dobrej woli. Jeśli pozwany nie odpowie na pozew lub w odpowiedzi nie zażąda rozwodu, to wniosek zostanie cofnięty. W przypadku, gdy współmałżonek zażąda rozwodu, to sąd nie uwzględni wniosku o cofnięcie pozwu i rozpocznie postępowanie sądowe.
Jeśli jest już po pierwszej rozprawie i zdałeś sobie sprawę, że jednak nie chcesz rozwodu, to będziesz musiał uzyskać zgodę współmałżonka na wycofanie pozwu. Jeśli podczas rozprawy sąd zauważy, że powód nie chce rozwodu, ale druga strona chce się rozwieść, to może skierować sprawę do mediacji – aby dwie strony mogły się dogadać.
Tak naprawdę nawet po wydaniu wyroku, powód może starać się o cofnięcie pozwu o rozwód. Jeśli małżonkowie dojdą do wniosku, że nie chcą rozwodu, to przed uprawomocnieniem wyroku mogą starać się o jego wycofanie. Wtedy rozwód i całe postępowanie jest nieważne. Za każdym razem sąd sprawdza, czy cofnięcie pozwu nie jest niezgodne z prawem, zasadami współżycia czy nie zmierza do obejścia prawa.
Prawidłowo cofnięty pozew rozwodowy powoduje umorzenie postępowania lub uchylenie wyroku. W przypadku, gdy data rozprawy została już wyznaczona, to sąd ją odwoła. Jeśli złożyliśmy oświadczenie o cofnięcie pozwu rozwodowego, w sądzie I instancji, to otrzymamy całkowity zwrot kosztów. Zakładając, że postępowanie rozwodowe już się rozpoczęło i wniosek o rozwód został cofnięty przez sąd II instancji, to odzyskamy tylko połowę poniesionych kosztów.