Ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej, zwanymi często po prostu OC, są objęci wszyscy kierujący pojazdami silnikowymi. Dzięki nim można otrzymać odszkodowanie komunikacyjne w określonych przypadkach. Ale jak to wygląda w praktyce? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym podajemy najważniejsze informacje na temat odszkodowań komunikacyjnych.
Odszkodowanie powypadkowe przysługuje każdemu, kto nie jest jego sprawcą. Obejmuje nie tylko kierowcę, ale również pasażerów, przechodniów czy rowerzystów.
Jeśli kwota odszkodowania nie przekracza kwoty poniesionych wydatków dotyczących danej szkody, wówczas nie podlega opodatkowaniu. Jeśli kwota odszkodowania przekracza kwotę poniesionych wydatków dotyczących danej szkody, podlega opodatkowaniu w części, która wykracza poza wydatki.
Egzekucji nie podlegają świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych (wyłącznie w granicach określonych przez Ministrów Finansów i Sprawiedliwości). Jednakże nie dotyczy to sumy zajętej z tytułu zaległych alimentów. Przyznane odszkodowanie może być zajęte w 1/4 części. 3/4 przyznanego przez ubezpieczyciela świadczenia nie może zostać zajęte.
Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny można egzekwować od razu po wystąpieniu wypadku. Najpierw należy przygotować dokumenty wymagane do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela. Należy złożyć wniosek o odszkodowanie do firmy ubezpieczeniowej, u której polisę wykupił sprawca wypadku. Następnie należy czekać na wydanie decyzji przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy z nich dotyczy fazy przedsądowej (postępowanie likwidacyjne). Drugi etap, czyli postępowanie sądowe, można wszcząć w wyniku niezadowolenia z wysokości przyznanej kwoty.
Często jednak złożenie wniosku jest niemożliwe ze względu na brak danych dotyczących sprawcy. Takie przypadki zdarzają się, gdy np. kierowca ucieknie z miejsca wypadku. Wówczas w uzyskaniu odszkodowania pomoże Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, który wypłaca zadośćuczynienie poszkodowanym, którzy nie mogą zidentyfikować sprawcy.
Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby ma na celu pokrycie strat materialnych. To jednorazowe świadczenie, które zależy m.in. od stopnia pokrewieństwa oraz więzów rodzinnych. Na jego wysokość wpływa głównie różnica w poziomie życia przed i po śmierci bliskiej osoby oraz zarobki, wiek, a nawet możliwości rozwoju osoby zmarłej. Duże znaczenie ma również stopień, w którym osoba zmarła przyczyniła się do budowy majątku.
Warto wiedzieć, że oskarżenie o wyłudzenie odszkodowania komunikacyjnego wiąże się ze sporymi konsekwencjami prawnymi, według których za wyłudzenie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dlatego nie warto działać nieuczciwie.
Jeśli potrzebują Państwo wsparcia adwokata w ubieganiu się o odszkodowanie komunikacyjne – Kancelaria Kawalec Rzeszów jest miejscem, gdzie znajdą Państwo pomoc prawną. Zapraszamy do kontaktu.