+48 697 164 666

PON-PT 9-18

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

3184
odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym – co przez to należy rozumieć? Odszkodowanie sprawcy wypadku z tytułu OC to zwrot kosztów za szkody zarówno materialne, jak i niematerialne, poniesione przez ofiarę wypadku komunikacyjnego. Koszty pokrywane są z ubezpieczenia OC osoby, która wypadek spowodowała. Rekompensata może polegać m.in. na zwrocie kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu czy zwrocie kosztów leczenia i rehabilitacji. Odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu niezależnie od tego, w jakim charakterze uczestniczył w wypadku, tj. przysługuje kierowcy, pasażerom, a także pieszym i rowerzystom. Istotą ubezpieczenia OC jest właśnie ochrona nie tyle samego ubezpieczonego, ile osób trzecich, które otrzymają środki finansowe za poniesione szkody i odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

 

Spis treści:

 1. Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?
 2. W jakiej sytuacji należy się odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?
  • Co zrobić w przypadku zbyt niskiej kwoty odszkodowania?
 3. Odszkodowanie po wypadku spowodowanym przez kierowcę nieposiadającego OC
 4. Najlepszy prawnik od odszkodowań Rzeszów

 

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Na samym początku należy jak najszybciej zgłosić szkodę do odpowiedniego podmiotu. W zależności od sprawy i okoliczności z chęcią podpowiemy, jakie dokumenty i dowody będą potrzebne oraz jak je skomplementować, by później wykorzystać je w sądzie. Najczęściej jednak do rozwiązania sprawy potrzebne są:

 

 • oświadczenie sprawcy zdarzenia (jest ważne zwłaszcza w przypadku odszkodowań komunikacyjnych),
 • zeznania świadków,
 • zdjęcia uszkodzonego mienia i miejsca zdarzenia,
 • notatki policyjne,
 • w przypadku uszczerbku na zdrowiu dokumentacja medyczna, która będzie potwierdzeniem leczenia bądź rehabilitacji,
 • paragony lub faktury dokumentujące poniesione koszty, które były spowodowane zdarzeniem będącym przyczyną ubiegania się o odszkodowanie.

 

Motywem przewodnim niniejszego artykułu jest odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym. Zasadnym byłoby więc doprecyzowanie, czym jest sam wypadek komunikacyjny i czym różni się od kolizji. Z kolizją mamy do czynienia wtedy, gdy żaden z uczestników zdarzenia nie doznał obrażeń ciała, a jedynym skutkiem incydentu jest uszkodzenie pojazdów. Jest to więc kategoria niższej wagi niż wypadek. W praktyce dotyczy najczęściej zwykłych stłuczek. Wypadek drogowy natomiast to sytuacja, w której wskutek zderzenia pojazdów przynajmniej jeden z uczestników zdarzenia doznał obrażeń lub zmarł.

 

W przypadku kolizji nie jest konieczne wzywanie policji na miejsce zdarzenia, najczęściej wystarczy spisanie odpowiedniego oświadczenia o zdarzeniu, co może się okazać bardzo istotne w przypadku dochodzenia odszkodowania. Jeśli natomiast doszło do wypadku, wezwanie policji, a często także innych służb, jest obowiązkowe.

 

odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

 

W jakiej sytuacji należy się odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Jeszcze na etapie gromadzenia dowodów należy ustalić, czy odszkodowanie będzie się w ogóle należało. Jeśli po ocenieniu sprawy widzimy, że jest podstawa prawna do ubiegania się o odszkodowanie, wtedy należy przystąpić do dalszych działań. Jeśli Klient zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług, sporządzamy dla niego profesjonalne pismo, które zawiera:

 

 • dokładny i chronologiczny opis zdarzenia,
 • opis rodzaju i rozmiaru szkody wraz z wykazem poniesionych kosztów, uszczerbku na zdrowiu i innych negatywnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego,
 • żądanie roszczenia z określeniem kwot i podstawą prawną.

 

Jeśli wina sprawcy i okoliczności nie budzą wątpliwości, najprawdopodobniej podmiot odpowiedzialny wypłaci odszkodowanie lub zaproponuje ugodę. Jednak trzeba wiedzieć, że często w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe zaniżają należne kwoty. Z tego powodu warto przeanalizować to z pełnomocnikiem i podjąć decyzję, czy warto skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.

 

Co zrobić w przypadku zbyt niskiej kwoty odszkodowania?

Jeśli kwota jest nieadekwatna do poniesionej szkody, dochodzimy zapłaty odszkodowań w ramach postępowania sądowego. Wszczyna się je, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty należnego odszkodowania w całości, jak również wtedy, gdy przyznane odszkodowanie nie zostało wypłacone w prawidłowej wysokości.

 

Prowadząc postępowania sądowe o odszkodowania, koncentrujemy się na gromadzeniu i przedstawianiu dowodów na poparcie dochodzonych kwot, czuwamy nad właściwym przebiegiem postępowania oraz uczestniczymy w przesłuchaniu świadków i biegłych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w ramach praktyki prawniczej w Kancelarii Kawalec, w zakresie obsługi prawnej podmiotów medycznych, mamy możliwość prawidłowo odnieść się do opinii biegłych, aby w razie potrzeby znaleźć jej słabe punkty i wnieść merytoryczne zarzuty.

 

Odszkodowanie po wypadku spowodowanym przez kierowcę nieposiadającego OC

Według szacunków po polskich drogach porusza się około 100 tysięcy nieubezpieczonych kierowców. Co jesli kolizja nastąpi z kierowcą nieposiadającym ubezpieczenia OC? Po pierwsze, gdy nie mamy pewności, czy sprawca kolizji ma ważne OC, możemy bez problemu to sprawdzić. Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajduje się baza Ośrodka Informacji UFG. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, by otrzymać informacje o marce pojazdu, numerze polisy oraz nazwie ubezpieczyciela. Jeśli faktycznie sprawca wypadku nie posiada ważnego OC, należy wezwać policję. Sporządzona zostanie notatka na miejscu zdarzenia, która będzie głównym dowodem w sprawie.

 

Kiedy zostaniemy poszkodowani przez kierowcę bez polisy OC lub nie uda się ustalić kierowcy, bo na przykład zbiegł z miejsca zdarzenia, oczywiście nie pozostaniemy bez odszkodowania. W takich sytuacjach odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wystarczy zgłosić się do dowolnego zakładu ubezpieczeń oferującego ubezpieczenia komunikacyjne, który nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciel przeprowadzi postępowanie i przekaże akta do UFG. Fundusz ma co do zasady 30 dni na wypłacenie odszkodowania, licząc od dnia otrzymania akt szkody.

 

odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

 

Najlepszy prawnik od odszkodowań Rzeszów

Kancelaria Kawalec oferuje kompleksową obsługę poszkodowanych w postępowaniach odszkodowawczych, zaczynając od wszczęcia postępowania likwidacyjnego przed towarzystwem ubezpieczeniowym lub sprawcą zdarzenia. Dzięki wiedzy zdobytej podczas prowadzenia licznych wygranych spraw doradzamy Klientom, czy przyznana im kwota zadośćuczynienia lub odszkodowania faktycznie stanowi prawidłową wartość poniesionej szkody.

 

Reprezentujemy Klientów, którzy:

 

 • zostali poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych,
 • są członkami rodziny osoby, która zginęła w wyniku wypadku,
 • są poszkodowani w wyniku błędu w sztuce medycznej,
 • dochodzą odszkodowania za zniszczenie mienia,
 • dochodzą odszkodowania za skutki wypadku przy pracy.

 

Zajmując się sprawą odszkodowań, na samym początku zapoznajemy się ze sprawą Klienta, po czym na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia oceniamy realne szanse na uzyskanie odszkodowania. Po przygotowaniu oferty przedstawiającej strategię działań możemy zaczynać wspólne prace.

 

W takich przypadkach liczy się czas, a dzięki naszym usługom proces ten będzie maksymalnie skrócony. Zapraszamy do kontaktu!

wróć do wpisów

Inne wpisy

rozwód z orzeczeniem o winie

10.07.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => adwokat rzeszów rozwody [slug] => adwokat-rzeszow-rozwody [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 15 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 18 [name] => rozwód rzeszów [slug] => rozwod-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 18 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 15 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 65 [name] => rozwód z orzeczeniem o winie [slug] => rozwod-z-orzeczeniem-o-winie [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 65 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów rozwody #rozwód rzeszów #rozwód z orzeczeniem o winie

Rozwód z orzeczeniem o winie

Jeśli zależy Ci na pomyślnym zakończeniu sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie, warto skorzystać z pomocy adwokata, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych.

odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

25.06.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 63 [name] => odszkodowanie [slug] => odszkodowanie [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 63 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 62 [name] => odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym [slug] => odszkodowanie-po-wypadku-komunikacyjnym [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 62 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 64 [name] => wypadek komunikacyjny [slug] => wypadek-komunikacyjny [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 64 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #odszkodowanie #odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym #wypadek komunikacyjny

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym – co przez to należy rozumieć?

postępowanie karne

10.06.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 49 [name] => adwokat rzeszów [slug] => adwokat-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 49 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 61 [name] => postępowanie karne [slug] => postepowanie-karne [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 61 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów #postępowanie karne #prawnik Rzeszów

Jak wygrać postępowanie karne?

Przedmiotem niniejszego artykułu będzie charakterystyka szeroko pojętego tematu, jakim jest postępowanie karne.

Adwokat od nieruchomości Rzeszów

28.05.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 59 [name] => adwokat od nieruchomości Rzeszów [slug] => adwokat-od-nieruchomosci-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 59 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 49 [name] => adwokat rzeszów [slug] => adwokat-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 49 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 60 [name] => nieruchomości Rzeszów [slug] => nieruchomosci-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 60 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #adwokat od nieruchomości Rzeszów #adwokat rzeszów #nieruchomości Rzeszów

Adwokat od nieruchomości Rzeszów

Wyjaśniamy, czym jest prawo nieruchomości, na co należy zwrócić uwagę, kupując nieruchomość oraz w czym może nam pomóc adwokat od nieruchomości w mniejszych i większych miastach, takich jak Rzeszów.

przestępstwa gospodarcze prawnik w rzeszowie

16.05.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 58 [name] => kancelaria Rzeszów [slug] => kancelaria-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 58 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 57 [name] => przestępstwa gospodarcze [slug] => przestepstwa-gospodarcze [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 57 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #kancelaria Rzeszów #prawnik Rzeszów #przestępstwa gospodarcze

Przestępstwa gospodarcze – prawnik w Rzeszowie

W problemie, jakim są przestępstwa gospodarcze, pomoże dobry prawnik, którego z pewnością można odnaleźć w Rzeszowie.

doradztwo gospodarcze Rzeszów

25.04.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 56 [name] => doradztwo gospodarcze [slug] => doradztwo-gospodarcze [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 56 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 54 [name] => prawo gospodarcze [slug] => prawo-gospodarcze [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 54 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 55 [name] => Profesjonalne doradztwo gospodarcze [slug] => profesjonalne-doradztwo-gospodarcze [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 55 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #doradztwo gospodarcze #prawo gospodarcze #Profesjonalne doradztwo gospodarcze

Doradztwo gospodarcze Rzeszów

Profesjonalne doradztwo gospodarcze ułatwia i umożliwia skuteczne prowadzenie działalności, zwłaszcza w tak szybko rozwijających się miastach, jak Rzeszów.

sprawa spadkowa

13.04.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 6 [name] => spadek [slug] => spadek [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 6 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 52 [name] => sprawa spadkowa [slug] => sprawa-spadkowa [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 52 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 53 [name] => testament [slug] => testament [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 53 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #spadek #sprawa spadkowa #testament

Sprawa spadkowa

Sprawy spadkowe należą do najbardziej wymagających dziedzin, jakimi zajmuje się adwokat.

adwokat Rzeszów

14.03.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 49 [name] => adwokat rzeszów [slug] => adwokat-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 49 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 50 [name] => dobry adwokat [slug] => dobry-adwokat [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 50 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 51 [name] => pomoc prawna rzeszów [slug] => pomoc-prawna-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 51 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) ) #adwokat rzeszów #dobry adwokat #pomoc prawna rzeszów

Adwokat Rzeszów

Dowiedz się, jakie cechy posiada dobry adwokat oraz do kogo zwrócić się o pomoc prawną w mieście Rzeszów!

podział majątku

24.02.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 47 [name] => podział majątku [slug] => podzial-majatku [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 47 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 48 [name] => prawnik Rzeszów [slug] => prawnik-rzeszow [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 48 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 3 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 16 [name] => rozwód [slug] => rozwod [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 16 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 7 [filter] => raw ) ) #podział majątku #prawnik Rzeszów #rozwód

Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku to ważny etap rozwodu. Na wstępie warto wyjaśnić, jakie są podstawowe sposoby uregulowania małżeńskiego ustroju majątkowego.

dziedziczenie spadku

14.02.2024

Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 45 [name] => dziedziczenie spadku [slug] => dziedziczenie-spadku [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 45 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 46 [name] => prawo spadkowe [slug] => prawo-spadkowe [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 46 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 1 [filter] => raw ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 6 [name] => spadek [slug] => spadek [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 6 [taxonomy] => tagi [description] => [parent] => 0 [count] => 2 [filter] => raw ) ) #dziedziczenie spadku #prawo spadkowe #spadek

Dziedziczenie spadku w polskim prawie

Dziedziczenie spadku może nastąpić w drodze dziedziczenia testamentowego, czyli na podstawie pozostawionego przez zmarłego testamentu, lub ustawowo.

Masz pytania? Zastanawiasz się czy możemy Ci pomóc?

Koniecznie daj nam znać - zadzwoń lub napisz!

  Rodzaj sprawy

  W jakim obszarze potrzebujesz pomocy?

  W jakiej formie prowadzisz biznes?

  Na jakim etapie jesteś?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W której branży planujesz rozwijać swój biznes?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  Czy posiadacie wspólne małoletnie dzieci?

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  W jakim zakresie doznałeś strat?

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  W jakiej sprawie potrzebujesz pomocy?

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

  Opowiedz nam o Twojej sprawie - razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie

  Jeszcze tylko jeden krok...

  Zostaw nam swoje dane, żebyśmy mogli się z Tobą skontaktować i przedstawić najlepsze rozwiązanie dopasowane do specyfiki sprawy.

  Na zgłoszenie odpowiemy w ciągu najbliższego dnia roboczego.
  Kancelaria Kawalec - formularz zgłoszeniowy

  Potrzebujesz pomocy prawnej?

  Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc

  Wypełnij krótki formularz