Doskonale zdajmy sobie sprawę z tego, jak trudne jest podjęcie decyzji o rozwodzie, a przebrnięcie przez sam proces rozwodowy generuje wiele stresu i negatywnych emocji. Zasada jest taka, że w sądzie wygrywają Ci, którzy panują nad emocjami i potrafią zaprezentować jednolitą oraz spójną argumentację. Ważne, aby odpowiednio przygotować się do złożenia pozwu, a najlepiej zadbać o to znacznie wcześniej.
Jak przygotować się do rozwodu? Poniżej postaramy się udzielić kilku praktycznych wskazówek, które będą pomocne w tym trudnym czasie.
Chociaż może wydawać się to banalne, nim złożymy pozew o rozwód należy ustalić, co doprowadziło do rozpadu małżeństwa. Zwykle mowa tu o zdradzie, nałogach, przemocy domowej, ale też niezgodności charakterów. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy, a także czy wina nie leży również po naszej stronie. Bywa, że nawet z pozoru jednoznaczne sytuacje wcale nie przesądzają o tym, że za erozję związku odpowiada tylko jedna strona.
Wyrok rozwodowy może zawierać orzeczenie, że wina za rozpad pożycia spoczywa na barkach jednej ze stron, jednak nie jest tak zawsze. Analogiczną sytuacją są bowiem rozwody bez orzeczenia o winie. W największej liczbie przypadków, osoba pokrzywdzona próbuje uzyskać orzeczenie o winie drugiego małżonka.
Nawet jeśli to my złożymy pozew rozwodowy bez orzeczenia o winie, druga strona w odpowiedzi na pozew może domagać się takiego orzeczenia. Przygotowując się na rozprawę sądową, musimy być przygotowani na to, że konieczne będzie wykazywanie, że to nie my ponosimy winę za rozkład pożycia.
Już na wiele tygodni przed złożeniem pozwu, powinniśmy udać się do prawnika. Najlepiej wybrać adwokata ze swojej okolicy, który specjalizuje się w sprawach rodzinnych, a zatem także w rozwodach. Najczęściej poszukiwania rozpoczynają się w Internecie, a to np. wprowadzając zapytanie, takie jak np. rozwód rzeszów lub adwokat rzeszów rozwody.
Jeśli nie będziemy mieli fachowego pełnomocnika, będzie nam trudno przed sądem i to nawet jeśli będziemy doskonale przygotowani. Brak doświadczenia i stres związany z rozprawą, może dać nam się we znaki. Niektórzy zgłaszają się po pomoc prawną dopiero na etapie apelacji, a wówczas już trudno jest zmienić wyrok z pierwszej instancji. Z uwagi właśnie na to, rekomendujemy kontakt z prawnikiem odpowiednio wcześniej.
Nawet najlepszy specjalista nie będzie nam w stanie odpowiednio pomóc, jeżeli nie będziemy szczerzy w rozmowie z nim. Niestety, ale bardzo często klienci nie poruszają wszystkich wątków dotyczących rozkładu swojego małżeństwa, co generuje późniejsze problemy na sali sądowej, a może nawet wpłynąć na rozstrzygnięcie sprawy.
Szczerość we współpracy z prawnikiem jest kluczowa, ponieważ pozwala na dobór najlepszej strategii procesowej. Co więcej, nawet te najbardziej krępujące dla nas szczegóły nie zaskoczą specjalisty, ponieważ z uwagi na swoje doświadczenie miał już zapewne do czynienia z podobnymi przypadkami.