Błąd w sztuce medycznej oraz odpowiedzialność karna lub cywilna lekarza to tematy coraz bardziej żywiołowo rozważane zarówno w sferach medycznych i prawnych, jak i przez ogół społeczeństwa. Wzrasta zainteresowanie i świadomość obywateli w zakresie możliwości dochodzenia swoich praw jako poszkodowani pacjenci, a tematyka ta szeroko nagłaśniana jest również przez media. Często pojawia się pytanie, czy pozew o błąd w sztuce medycznej ma sens? Jeśli nieszczęśliwie padłaś lub padłeś ofiarą błędu medycznego albo spotkało to bliską Ci osobę – niniejszy artykuł pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki w celu dochodzenia należnych praw.
Spis treści:
Pozew o błąd w sztuce medycznej powinno poprzedzić kilka kroków, aby cała procedura została już od początku należycie przygotowana, co zwiększy szanse na pomyślne dla nas zakończenie sprawy. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego prawnika, należy szczegółowo opisać mu naszą sytuację, m.in. co się zdarzyło, gdzie, kiedy itd. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Istotne jest skompletowanie dokumentacji medycznej, w szczególności tej, która naszym zdaniem potwierdza popełnienie błędu medycznego. Po analizie dokumentów prawnik powinien poinformować nas, co proponuje, a może to być rekomendacja drogi sądowej, prośba o dodatkowe informacje lub stwierdzenie, że powikłania, jakie Cię spotkały, niestety mogły wystąpić i droga sądowa wróży z wysokim prawdopodobieństwem niepowodzenie, co wiąże się z niepotrzebnymi i dużymi kosztami procesu.
Przed skierowaniem pozwu o błąd w sztuce medycznej na drogę sądową można wystąpić do dyrektora placówki z przedsądowym wezwaniem do ugody. W piśmie wnioskujemy o odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkodę i krzywdę poniesioną z powodu, przykładowo, niewłaściwego leczenia oraz wzywamy placówkę do polubownego rozwiązania sprawy, a w przypadku braku zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej w określonym przez nas terminie zastrzec należy, iż wystąpimy na drogę postępowania sądowego.
W przypadku skierowania sprawy na drogę sądową pozew kierujemy do sądu rejonowego lub okręgowego. Jest to zależne od kwoty, jaka podana zostanie w pozwie (tzw. wartość przedmiotu sporu). Sądy rejonowe orzekają w sprawach majątkowych, których wartość przedmiotu sporu wynosi do 100 tys. złotych, a sądy okręgowe rozpoznają sprawy powyżej tej kwoty. Pozew o błąd w sztuce medycznej powinien zawierać jak najlepszy opis zaistniałego zdarzenia, warto również opisać i uzasadnić związek przyczynowo-skutkowy między błędem medycznym a krzywdą, jaka spotkała pacjenta.
Pozywając szpital, w którym doszło do błędu medycznego, można zgłosić następujące roszczenia:
Na wstępie warto zaznaczyć, że dwa zbliżone pojęcia często stosowane są zamiennie, tj. błąd medyczny i błąd lekarski. W uproszczeniu dopuszczalne jest używanie ich jako synonimów, jednak należy doprecyzować, iż błąd medyczny jest pojęciem szerszym, ponieważ może go popełnić nie tylko lekarz, ale i cały personel medyczny (np. pielęgniarka, ratownik medyczny), natomiast błąd lekarski może zostać popełniony wyłącznie przez lekarza.
Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń stwierdził, że: „Błędem w sztuce lekarskiej jest czynność (zaniechanie) lekarza w zakresie diagnozy i terapii, niezgodna z nauką medycyny w zakresie dla lekarza dostępnym. Zaniedbania lekarza w zakresie obowiązków otoczenia chorego opieką oraz w zakresie organizacji bezpieczeństwa higieny i opieki nad chorym nie są błędem w sztuce lekarskiej”. Popełnienie takiego błędu może narazić lekarza na odpowiedzialność karną, cywilną oraz dyscyplinarną.
Błędy medyczne najczęściej dotyczą błędnych diagnoz, leczenia czy błędów technicznych popełnionych np. przy operacji.
Jako Kancelaria Kawalec reprezentujemy Klientów, którzy są poszkodowani w wyniku błędów w sztuce medycznej. Nasza kancelaria oferuje kompleksową obsługę poszkodowanych w postępowaniach odszkodowawczych. Dzięki wiedzy zdobytej podczas prowadzenia licznych wygranych spraw, doradzamy Klientom, czy przyznana im kwota zadośćuczynienia lub odszkodowania faktycznie stanowi prawidłową wartość poniesionej szkody.
Jeśli zdecydują się Państwo na współpracę z nami, razem będziemy dochodzić Państwa praw w postaci otrzymania godnego odszkodowania lub zadośćuczynienia. Na samym początku należy jak najszybciej zgłosić szkodę do odpowiedniego podmiotu. W zależności od sprawy i okoliczności podpowiemy, jakie dokumenty i dowody będą potrzebne oraz jak je skomplementować, by później wykorzystać je w sądzie. Podpowiemy, jak sprawnie otrzymać te dokumenty i jak szybko je zorganizować. W tym przypadku liczy się czas, a dzięki naszym usługom proces ten będzie maksymalnie skrócony.
Prowadząc postępowania sądowe o odszkodowania, koncentrujemy się na gromadzeniu i przedstawianiu dowodów na poparcie dochodzonych kwot, czuwamy nad właściwym przebiegiem postępowania oraz uczestniczymy w przesłuchaniu świadków i biegłych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w zakresie obsługi prawnej podmiotów medycznych mamy możliwość prawidłowo odnieść się do opinii biegłych, a w razie potrzeby znaleźć jej słabe punkty i wnieść merytoryczne zarzuty.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi adwokatami!
Sprawy o błąd w sztuce medycznej to sprawy bardzo trudne, zarówno ze względu na ciężar osobisty tych spraw dla poszkodowanych i ich rodzin, jak i na znaczny stopień prawnego skomplikowania i sformalizowania, z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który specjalizuje się w postępowaniach o błąd w sztuce medycznej. Dzięki temu znacznie zwiększymy nasze szanse na wygranie sprawy, a także zdejmiemy z siebie ciężar przechodzenia samemu przez tak ciężkie postępowanie.