Memy, posty na Instagramie, filmiki na TikToku – każdego dnia konsumujemy różne treści w Internecie i dzielimy się nimi ze swoimi obserwatorami. Pomimo tego, że obcujemy z nimi przez cały czas, rzadko zastanawiamy się nad tym, kto tak naprawdę jest ich autorem i wykorzystujemy je bez głębszej refleksji. Podobnie może stać się z naszymi samodzielnie stworzonymi treściami, dlatego aby uniknąć problemów, warto znać przynajmniej podstawowe zagadnienia z zakresu prawa autorskiego. Dlatego przeczytaj ten artykuł, by poznać kilka praktycznych porad na temat tego, co wolno w Internecie.
Kwestię tego, czym są prawa autorskie, w Polsce reguluje ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z podanej tam definicji wynika, że prawa autorskie to zbiór praw autora utworu, na podstawie których może decydować o swoim dziele i czerpać z niego korzyści finansowe. Natomiast utworem może być każdy przejaw twórczości człowieka – w tym utwory plastyczne, muzyczne, literackie, fotograficzne, audiowizualne, graficzne, architektoniczne itd.
Mówiąc o tym, jak działają prawa autorskie, nie można pominąć zasadniczego podziału na prawa majątkowe i niemajątkowe zwane także osobistymi. Prawo niemajątkowe dotyczy autorstwa danego dzieła i nie można się go zrzec lub przekazać. Nigdy również nie wygasa. Bardziej złożona sytuacja występuje w przypadku praw majątkowych. Nie można ich przekazywać innym osobom oraz mogą być dziedziczone. W przeciwieństwie do praw osobistych prawa majątkowe mają określony czas obowiązywania, ponieważ wygasają po 70 latach od śmierci twórcy.
Skoro już wiadomo, na czym polegają prawa autorskie, warto poznać kilka praktycznych zasad dotyczących tego, jak legalnie korzystać z materiałów dostępnych Internecie. Wiedza ta może okazać się bardzo cenna, ponieważ za bezprawne wykorzystanie czyjegoś utworu grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Pamiętajmy także, że jeśli ktoś bezprawnie korzysta z naszej twórczości, mamy prawo do dochodzenia naszych roszczeń. W takim wypadku należy skompletować dowody i złożyć pozew do Sądu Cywilnego. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, lub potrzebujesz pomocy adwokata w trakcie procesu – zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Kawalec.