O rozwodzie mówimy wówczas, gdy następuje rozwiązanie istniejącego małżeństwa, w przypadku kiedy małżonkowie żyją i formalnie chcą zakończyć istniejący między nimi związek. Decydując się na wniesienie pozwu o rozwód, należy zdawać sobie sprawę z wszelkich wymogów prawnych, jakie się z tym wiążą. Dokumenty do pozwu o rozwód można podzielić na obowiązkowe, które są konieczne do dopełnienia wszelkich rozwodowych formalności i należy je dostarczyć sądowi, oraz fakultatywne, które konieczne nie są, jednak mogą zdecydowanie przysłużyć się osiągnięciu satysfakcjonującego dla Ciebie orzeczenia.
Spis treści:
Jeśli zdecydujesz się na wniesienie sprawy do sądu, to przygotuj następujące dokumenty do pozwu o rozwód:
Pozew o rozwód powinien zostać złożony w formie pisemnej w dwóch egzemplarzach do biura podawczego sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu nadal stale przebywa, zaś w przypadku braku takiej podstawy, właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, to wówczas właściwość sądu określa się na podstawie miejsca zamieszkania strony powodowej.
Pozostałe dokumenty do pozwu o rozwód to wszelkie te, które pomogą Ci udowodnić swoje racje przed sądem. Zgodnie z jedną z podstawowych zasad prawa cywilnego osoba, która wysuwa pewne twierdzenia, musi je udowodnić. Przykładowo mogą to być dowody zdrady drugiego małżonka, jeśli chcesz dochodzić rozwodu z orzekaniem o winie, wszelkie faktury czy rachunki, które udowodnią Twoje lub dziecka koszty utrzymania, jeśli chcesz dochodzić alimentów, dokumenty potwierdzające Twój udział w utrzymaniu gospodarstwa domowego, co może być istotne dla kwestii podziału majątku wspólnego itd. Należy dobrze się zastanowić, czego chcemy dochodzić w procesie oraz czy mamy na to odpowiednie dowody, jeśli tak – warto je wykorzystać.
Przykładowo, kiedy czynisz przygotowania do sprawy rozwodowej – warto od razu zasygnalizować swojemu pełnomocnikowi, że masz w planach domagać się również alimentów. Wtedy prawnik dobierze odpowiednią strategię procesową, a Tobie doradzi, jakie dokumenty do pozwu o rozwód należy przygotować, aby zwiększyć swoje szanse.
Zaleci chociażby to, aby przygotować wszelkie dokumenty (paragony, faktury, rachunki), które dotyczą kosztów utrzymania Twojego lub dzieci – to one wpłyną na alimenty po rozwodzie, których będziesz się domagać. Mogą to być rachunki za czynsz, prąd, wodę, media, zakupy, artykuły spożywcze, bilety komunikacji miejskiej, przedszkole lub szkołę, zajęcia dodatkowe dziecka, korepetycje, wizyty u lekarzy, zabawki, książki itp.
W przypadku zdrady, w szczególności warto skonsultować się z prawnikiem, ponieważ niektóre dowody sąd może uznać za niedopuszczalne lub odmówić ich wiarygodności, tym bardziej, że w orzecznictwie są różne poglądy w zakresie akceptacji dowodów pozyskanych bez wiedzy danej osoby. Warto również zastanowić się nad listą świadków, których chcielibyśmy powołać przed sądem. Rozsądnym jest postawienie na kancelarię specjalizującą się w sprawach rozwodowych, taką jak Kancelaria Kawalec, w której adwokat doradzi, jakie dowody i dokumenty do pozwu o rozwód mogą okazać się wartościowe, a jakie sąd prawdopodobnie niestety odrzuci.
Jeśli chodzi o podział majątku, to regułą jest, że udziały małżonków w majątku wspólnym są równe, aczkolwiek każdy z małżonków może żądać ustalenia nierównych udziałów, uzasadniając to stopniem, w jakim przyczynił się do powstania majątku wspólnego. Na przykład: jeden z małżonków pracował zarobkowo, drugi zaś nawet nie starał podjąć się zatrudnienia ani nie pomagał w żaden sposób w gospodarstwie domowym i pozostawał na utrzymaniu pracującego małżonka, z którego zarobków nabyto też wszelkie przedmioty do majątku wspólnego (np. mieszkanie, samochód, meble). Takie sprawy również warto udowodnić.
Sprawa rozwodowa to przedsięwzięcie często niezwykle stresujące i skomplikowane, obudowane szeregiem prawnych wymogów, regulacji i formalności. W tym bardzo trudnym okresie, od którego jakże wiele zależy, warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy.
Jako adwokaci z Kancelarii Kawalec specjalizujemy się od lat w sprawach rozwodowych. Pomoc prawna podczas rozwodu jest jedną z najczęściej wybieranych usług, na które decydują się nasi klienci. Rozwód jest sprawą, która wymaga przemyślenia i przedyskutowania wielu aspektów, ponieważ wpływa nie tylko na stan cywilny małżonków, ale również na podział majątku, funkcjonowanie całej rodziny, dzieci oraz sposób sprawowania nad nimi opieki.
Niezależnie od tego, jak wygląda Państwa sytuacja, oferujemy kompleksową obsługę prawną. Każde małżeństwo jest inne i nie ma uniwersalnego schematu sprawy rozwodowej, dlatego do klienta podchodzimy indywidualnie – zapoznajemy się z daną sytuacją i doradzamy, jakie rozwiązanie wybrać.
Wykorzystując naszą wiedzę i coraz większe doświadczenie, służymy pomocą na wszystkich etapach tego niewątpliwie nieprzyjemnego procesu i pomagamy jak najlepiej przygotować się do rozwodu oraz poradzić sobie w jego trakcie.