Opieka nad dzieckiem po rozwodzie to zagadnienie, które stanowi obowiązkowy element rozstrzygnięcia sądu w sprawie rozwodowej, zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jest to często jedna z najbardziej emocjonalnych kwestii postępowania rozwodowego, która realnie rzutuje na przyszłe funkcjonowanie całej rodziny. Warto więc wiedzieć, od czego zależy przyznanie opieki nad dzieckiem i na jakie sposoby ta sprawa może zostać rozstrzygnięta. Właśnie to jest tematem niniejszego artykułu.
Spis treści:
Decydując o tym, któremu z rodziców zostanie przyznana opieka nad dzieckiem po rozwodzie, sąd może wziąć pod uwagę bardzo wiele rozmaitych czynników. Na wstępie warto jednak zaznaczyć, że rodzice, pomimo wkroczenia na drogę sądową w związku z postępowaniem rozwodowym, mogą sami dojść do porozumienia w sprawie sposobu i zakresu wykonywania opieki nad ich wspólnym małoletnim dzieckiem. Sąd opiekuńczy, rozstrzygając kwestie opieki nad dzieckiem, powinien brać pod uwagę ustalenia rodziców, o ile nie będzie to sprzeczne z jego dobrem.
Sąd, decydując o powierzeniu władzy rodzicielskiej, kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Czym zatem jest dobro dziecka? Warto przytoczyć tu dwa orzeczenia Sądu Najwyższego dotyczące tej kwestii, w pierwszym, z dnia 11 lutego 1997 r., (II CKN 90/96) Sąd Najwyższy wskazał, że „Pojęcie dobra dziecka, z jednej strony, obejmuje całą sferę najważniejszych jego spraw osobistych, przykładowo takich, jak rozwój fizyczny i duchowy, odpowiednie kształcenie i wychowanie oraz przygotowanie do dorosłego życia, z drugiej zaś – ma ono wyraźny wymiar materialny. Polega on na konieczności zapewnienia dziecku środków do życia i realizacji celów o charakterze osobistym, a w wypadku gdy ma ono swój majątek, także na dbałości o jego interes majątkowy”. Natomiast w postanowieniu z 31 stycznia 2018 r. (IV CSK 442/17) Sąd Najwyższy uznał, że „Dobro dziecka jest podstawową wartością, która wymaga priorytetowego traktowania w stosunku do interesów innych osób, także rodziców”.
W orzeczeniu Sądu Najwyższego z 16 czerwca 1958 r. (IV CR 383/57) wskazano, że “Sąd rozstrzyga o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej zgodnie z interesem dzieci, mając na względzie m.in. wiek i płeć dziecka, fakt dotychczasowego wychowywania dziecka tylko przez jednego z małżonków i możliwość wystąpienia zaburzeń psychicznych u dziecka w razie zmiany dotychczasowych warunków, w jakich było wychowywane.”
Sąd, decydując o tym, któremu z rodziców zostanie przyznana opieka nad dzieckiem po rozwodzie, może brać pod uwagę następujące czynniki:
Sąd może również zdecydować o zastosowaniu tak zwanej opieki naprzemiennej, jeśli taka jest wola rodziców i sąd uzna, że nie stoi to w sprzeczności z dobrem dziecka (np. z racji dużej odległości między miejscami zamieszkania rodziców, znacznego skonfliktowania rodziców, negatywnego zdania dziecka na temat takiego rozwiązania). Formalnie dziecko może mieć miejsce zamieszkania tylko przy jednym z rodziców, jednak w systemie opieki naprzemiennej przebywa na zmianę u jednego i drugiego rodzica, a założeniem takiego rozwiązania jest próba zachowania względnie równej relacji dziecka z obojgiem rodziców.
W przypadku opieki naprzemiennej rodzice powinni określić podczas rozprawy rozwodowej:
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie może być powierzona przez sąd jednemu z rodziców. Władza drugiego rodzica może zostać ograniczona. W skrajnych przypadkach sąd może nawet całkowicie pozbawić rodzica praw.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest najbardziej surową ingerencją sądu. Sąd jest zobowiązany pozbawić władzy rodzicielskiej (jedno lub oboje rodziców), jeżeli:
Władza rodzicielska ulega wygaśnięciu z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Niezależnie od posiadania władzy rodzicielskiej, każdy rodzic ma prawo do kontaktów z dzieckiem.
Jak już zostało wspomniane we wstępie, opieka nad dzieckiem po rozwodzie to jeden z najbardziej emocjonalnych elementów procesu rozwodowego, ale również taki, który będzie prawdopodobnie rzutował na całe życie rodzica w zakresie jego kontaktów i więzi z dzieckiem, dlatego jeśli zależy Ci na korzystnym dla siebie zakończeniu takiego postępowania, to pamiętaj, że jest to kategoria sprawy, w której, jeżeli odpuścisz, możesz tego żałować całe życie. Jeśli poszukujesz profesjonalnej pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Kawalec. Postępowania sądowe to od wielu lat nasza specjalność i jako doświadczeni adwokaci wiemy, jak zachować się w tak wrażliwych sprawach, jak opieka nad dzieckiem po rozwodzie oraz jak znacznie zwiększyć szanse klienta na satysfakcjonujące zakończenie sprawy.