Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zawód prawnika nieco różni się od pozostałych, dlatego postaramy się jak najbardziej przybliżyć Wam zasady współpracy adwokata ze swoim klientem. Będziemy także podawać wskazówki, dzięki którym z pozoru trudne i zupełnie obce procesy, staną się jasne i oczywiste. Do styczności z prawnikiem dochodzi zwykle wtedy, kiedy mamy do rozwiązania problem z dziedziny prawa. Wiedza i umiejętności takiej osoby przekładane są na działania, a te mają spowodować, że sprawa zostanie rozwiązana na naszą korzyść.
Wszystko wydaje się tutaj banalnie proste – kontaktujemy się z prawnikiem, przedstawiamy mu nasz problem i przekazujemy najważniejsze informacje, a ten podejmuje właściwe kroki, aby doprowadzić do pozytywnego dla nas wyniku. Otóż należy pamiętać, że wcześniej trzeba wybrać osobę, która zajmie się naszym problemem, a w razie potrzeby będzie mogła reprezentować nas przed sądem. Jak wybrać dobrego adwokata? Pytanie to stawia sobie na co dzień wiele osób, natomiast idealna ścieżka nie istnieje. Z drugiej strony, można śmiało wyłonić kilka czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań.
Jaką metodą bardzo często poszukiwany jest prawnik? W większości przypadków poprzez wyszukiwarkę internetową. Wpisujemy w nią np. prawnik Rzeszów lub dobry adwokat Rzeszów, a wyniki wyszukiwania podsuwają nam strony internetowe specjalistów, którzy funkcjonują w naszej okolicy. Oczywiście wybór pierwszego lepszego prawnika z tego zestawienia nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto wcześniej dowiedzieć się nieco więcej, natomiast wstępny obraz danej kancelarii mogą zbudować opinie, które zamieszczane są przez poprzednich klientów. Oczywiście powinniśmy do tego podejść z pewnym dystansem.
Naturalne jest, że najbardziej zmotywowani do publikowania opinii są niezadowoleni klienci, a z kolei ci usatysfakcjonowani współpracą po prostu się tego nie podejmują. Z drugiej strony, ogromna liczba negatywnych komentarzy może być też wynikiem działań nieuczciwej konkurencji. Jeśli zatem istnieje duże ryzyko, że opinie te nie oddają faktycznego stanu jakości usług kancelarii, to czy warto się nimi kierować? Na pewno opłaca się wziąć je pod uwagę, chociaż nie powinny one być dla nas głównym kryterium wyboru.
Każdy z nas zna kogoś, kto korzystał z usług prawniczych, ma zaprzyjaźnionego adwokata lub kancelarię prawniczą, bądź też słyszał o specjaliście z dobrą renomą w danej okolicy. Nie jest tajemnicą, że najlepszą reklamą dla prawnika jest zadowolony klient, który rekomenduje jego usługi swoim bliskim i znajomym.
Dobry prawnik to ten, który jest rzeczowy oraz oddany naszej sprawie. Powinien też potrafić w jasny sposób wytłumaczyć nam niezrozumiałe pojęcia prawnicze. Na pewno warto zwrócić uwagę na doświadczenie, czyli lata praktyki oraz liczbę wygranych spraw. Nie każdy może zostać prawnikiem, ponieważ wymaga to wiele pracy oraz nauki, a taka osoba powinna też być profesjonalistą w kontakcie z klientem.
Kiedy zatem udało się nam wyłonić adwokata, z którym chcielibyśmy podjąć współpracę, warto złożyć mu osobistą wizytę. W kontakcie w cztery oczy, bardzo szybko zauważymy, jakie jest jego podejście do klienta, a także czy poświęca nam wystarczająco dużo uwagi. Pierwsze, pozytywne wrażenie to często klucz do tego, aby dalsza współpraca układa się pomyślnie, a wszelkie problemy mogły być rozwiązane po naszej myśli.