Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym – co przez to należy rozumieć? Odszkodowanie sprawcy wypadku z tytułu OC to zwrot kosztów za szkody zarówno materialne, jak i niematerialne, poniesione przez ofiarę wypadku komunikacyjnego. Koszty pokrywane są z ubezpieczenia OC osoby, która wypadek spowodowała. Rekompensata może polegać m.in. na zwrocie kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu czy zwrocie kosztów leczenia i rehabilitacji. Odszkodowanie przysługuje poszkodowanemu niezależnie od tego, w jakim charakterze uczestniczył w wypadku, tj. przysługuje kierowcy, pasażerom, a także pieszym i rowerzystom. Istotą ubezpieczenia OC jest właśnie ochrona nie tyle samego ubezpieczonego, ile osób trzecich, które otrzymają środki finansowe za poniesione szkody i odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
Spis treści:
Na samym początku należy jak najszybciej zgłosić szkodę do odpowiedniego podmiotu. W zależności od sprawy i okoliczności z chęcią podpowiemy, jakie dokumenty i dowody będą potrzebne oraz jak je skomplementować, by później wykorzystać je w sądzie. Najczęściej jednak do rozwiązania sprawy potrzebne są:
Motywem przewodnim niniejszego artykułu jest odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym. Zasadnym byłoby więc doprecyzowanie, czym jest sam wypadek komunikacyjny i czym różni się od kolizji. Z kolizją mamy do czynienia wtedy, gdy żaden z uczestników zdarzenia nie doznał obrażeń ciała, a jedynym skutkiem incydentu jest uszkodzenie pojazdów. Jest to więc kategoria niższej wagi niż wypadek. W praktyce dotyczy najczęściej zwykłych stłuczek. Wypadek drogowy natomiast to sytuacja, w której wskutek zderzenia pojazdów przynajmniej jeden z uczestników zdarzenia doznał obrażeń lub zmarł.
W przypadku kolizji nie jest konieczne wzywanie policji na miejsce zdarzenia, najczęściej wystarczy spisanie odpowiedniego oświadczenia o zdarzeniu, co może się okazać bardzo istotne w przypadku dochodzenia odszkodowania. Jeśli natomiast doszło do wypadku, wezwanie policji, a często także innych służb, jest obowiązkowe.
Jeszcze na etapie gromadzenia dowodów należy ustalić, czy odszkodowanie będzie się w ogóle należało. Jeśli po ocenieniu sprawy widzimy, że jest podstawa prawna do ubiegania się o odszkodowanie, wtedy należy przystąpić do dalszych działań. Jeśli Klient zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług, sporządzamy dla niego profesjonalne pismo, które zawiera:
Jeśli wina sprawcy i okoliczności nie budzą wątpliwości, najprawdopodobniej podmiot odpowiedzialny wypłaci odszkodowanie lub zaproponuje ugodę. Jednak trzeba wiedzieć, że często w takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe zaniżają należne kwoty. Z tego powodu warto przeanalizować to z pełnomocnikiem i podjąć decyzję, czy warto skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.
Jeśli kwota jest nieadekwatna do poniesionej szkody, dochodzimy zapłaty odszkodowań w ramach postępowania sądowego. Wszczyna się je, jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty należnego odszkodowania w całości, jak również wtedy, gdy przyznane odszkodowanie nie zostało wypłacone w prawidłowej wysokości.
Prowadząc postępowania sądowe o odszkodowania, koncentrujemy się na gromadzeniu i przedstawianiu dowodów na poparcie dochodzonych kwot, czuwamy nad właściwym przebiegiem postępowania oraz uczestniczymy w przesłuchaniu świadków i biegłych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w ramach praktyki prawniczej w Kancelarii Kawalec, w zakresie obsługi prawnej podmiotów medycznych, mamy możliwość prawidłowo odnieść się do opinii biegłych, aby w razie potrzeby znaleźć jej słabe punkty i wnieść merytoryczne zarzuty.
Według szacunków po polskich drogach porusza się około 100 tysięcy nieubezpieczonych kierowców. Co jesli kolizja nastąpi z kierowcą nieposiadającym ubezpieczenia OC? Po pierwsze, gdy nie mamy pewności, czy sprawca kolizji ma ważne OC, możemy bez problemu to sprawdzić. Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajduje się baza Ośrodka Informacji UFG. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu, by otrzymać informacje o marce pojazdu, numerze polisy oraz nazwie ubezpieczyciela. Jeśli faktycznie sprawca wypadku nie posiada ważnego OC, należy wezwać policję. Sporządzona zostanie notatka na miejscu zdarzenia, która będzie głównym dowodem w sprawie.
Kiedy zostaniemy poszkodowani przez kierowcę bez polisy OC lub nie uda się ustalić kierowcy, bo na przykład zbiegł z miejsca zdarzenia, oczywiście nie pozostaniemy bez odszkodowania. W takich sytuacjach odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wystarczy zgłosić się do dowolnego zakładu ubezpieczeń oferującego ubezpieczenia komunikacyjne, który nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciel przeprowadzi postępowanie i przekaże akta do UFG. Fundusz ma co do zasady 30 dni na wypłacenie odszkodowania, licząc od dnia otrzymania akt szkody.
Kancelaria Kawalec oferuje kompleksową obsługę poszkodowanych w postępowaniach odszkodowawczych, zaczynając od wszczęcia postępowania likwidacyjnego przed towarzystwem ubezpieczeniowym lub sprawcą zdarzenia. Dzięki wiedzy zdobytej podczas prowadzenia licznych wygranych spraw doradzamy Klientom, czy przyznana im kwota zadośćuczynienia lub odszkodowania faktycznie stanowi prawidłową wartość poniesionej szkody.
Reprezentujemy Klientów, którzy:
Zajmując się sprawą odszkodowań, na samym początku zapoznajemy się ze sprawą Klienta, po czym na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia oceniamy realne szanse na uzyskanie odszkodowania. Po przygotowaniu oferty przedstawiającej strategię działań możemy zaczynać wspólne prace.
W takich przypadkach liczy się czas, a dzięki naszym usługom proces ten będzie maksymalnie skrócony. Zapraszamy do kontaktu!