Sprawy spadkowe należą do najbardziej wymagających dziedzin, jakimi zajmuje się adwokat. Wynika to bardzo często z wielopłaszczyznowej problematyki, jaka rodzi się na ich kanwie oraz potrzeby całościowego ustalenia masy spadkowej, tj. majątku pozostawionego przez spadkodawcę, co często jest utrudnione poprzez nieuregulowany stan prawny tego majątku. Wiąże się to również z szeregiem czynności, jakie muszą podjąć spadkobiercy, by doprowadzić do finalnego podziału spadku. Stwierdzenie nabycia spadku wymaga bowiem ustalenia kręgu spadkobierców i przysługujących im udziałów, co często prowadzi do konfliktów oraz niejasności. Nierzadko spadkobiercy są zwaśnieni na tle majątkowym, co dodatkowo utrudnia ostateczny podział i nabycie spadku. W poniższym artykule wytłumaczymy, czym charakteryzuje się sprawa spadkowa i jak przebiega.
Spis treści:
Jak zostało wspomniane we wstępie, sprawa spadkowa to tematyka niezwykle złożona. W toku postępowania o nabycie spadku bliski spadkodawcy staje przed koniecznością podjęcia wielu kluczowych decyzji, a nierzadko uwikłania się w spory spadkowe. Sprawa spadkowa obejmować może m.in. następujące kwestie:
Jeżeli spotkała Państwa któraś z powyższych sytuacji, mogą Państwo na nas liczyć.
Są dwie sytuacje, w których osoba najbliższa może zostać pozbawiona całkowicie prawa do dziedziczenia po zmarłym, tj. wydziedziczenie oraz uznanie za niegodnego dziedziczenia.
Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony do zachowku:
Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.
Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
Sprawa spadkowa to bardzo złożony proces decyzyjny, który rozpoczyna się od złożenia oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku i już na tym etapie warto skorzystać z pomocy prawnika, która pomoże przeanalizować sytuację majątkową spadkodawcy i podjąć odpowiednią decyzję, zwłaszcza, że zgodnie z kodeksem cywilnym oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane. Oznacza to, że decyzję tę należy podjąć bardzo rozważnie, analizując wszelkie aspekty danej sprawy, bo z raz podjętej decyzji nie można się już wycofać. Następnie natomiast może nas czekać długie i skomplikowane postępowanie spadkowe, w szczególności kiedy sprawa spadkowa powoduje wśród spadkobierców spór co do którejś z wymienionych w poprzednim akapicie kwestii spadkowych i tu warto już tym bardziej skorzystać z pomocy profesjonalisty.
W przypadku dziedziczenia spadku po rodzicach, dzieci są w pierwszej kolejności powoływane do spadku z ustawy i dziedziczą w częściach równych. W przypadku takiej sprawy spadkowej warto rozeznać się w sytuacji majątkowej zmarłego rodzica przed pochopnym podjęciem decyzji o przyjęciu spadku, żeby uniknąć ewentualnej odpowiedzialności za długi spadkowe.
W przypadku powołania do dziedziczenia polskie prawo przewiduje trzy możliwości:
Osoba powołana do dziedziczenia powinna w terminie 6 miesięcy określić, czy przyjmuje, czy odrzuca spadek. W przypadku braku złożenia takiego oświadczenia przyjmuje się, iż osoba taka przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.
Jeżeli rodzic z nieuzasadnionej przyczyny pominął nas w testamencie, przysługuje nam roszczenie o zachowek. Zachowek jest świadczeniem pieniężnym, które wypłaca się osobom pominiętym podczas podziału spadku. Jeśli w testamencie osoba zmarła nie zostawiła nic komuś z bliskiej rodziny, taki zachowek należy się w ramach moralnego prawa dotyczącego obowiązku pozostawienia im części majątku. Jednak o takie świadczenie mogą ubiegać się tylko osoby prawnie do tego uprawnione. Jako wykwalifikowani adwokaci zawsze zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby taki zachowek został wypłacony.
Gdy sprawy rodzinne się komplikują, a górę zaczynają brać emocje, nieoceniona jest pomoc adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym. Z naszej strony zawsze mogą Państwo liczyć na wsparcie w uregulowaniu wszelkich spraw związanych z podziałem i przekazaniem majątku. Zawsze podejmujemy wszelkie potrzebne czynności sądowe oraz negocjacje ze spadkobiercami w sposób korzystny dla Klienta, więc współpracując z nami, mogą być Państwo pewni, że wszystkie formalności zostaną dopełnione. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez wypełnienie formularza.