Polskie prawo jasno określa zasady alimentacyjne. Mówią one o tym, że obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach, których dziecko nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Zobowiązanie to obejmuje pomoc w utrzymaniu potomstwa oraz zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb takich jak leczenie, edukacja, wyżywienie czy zakup ubrań. Co ważne, otrzymywanie świadczeń alimentacyjnych przysługuje nie tylko potomstwu urodzonemu w małżeństwie. O alimenty może również ubiegać się rodzic dziecka z nieformalnego związku. Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie dla każdego dziecka w wyniku postępowania sądowego i zależy od wielu czynników, między innymi od sytuacji finansowej rodziców.
Aby wnieść pozew o alimenty należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Konieczne jest udostępnienie odpisu aktu urodzenia dziecka, aktu ślubu lub wyroku rozwodowego, a także zaświadczenia o zarobkach i dowodów umożliwiających określenie wydatków niezbędnych dla zapewnia życia dziecka na odpowiednim poziomie.
Prawo rodzinne nie określa granicy wiekowej, do której dziecku należy się świadczenie. Wysokość alimentów na dziecko ustalana jest indywidualnie, a obowiązek ich płacenia ustaje dopiero w momencie, gdy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie.
Wysokość alimentów płaconych na dziecko ustalana jest w postępowaniu sądowym, ale może ona ulec zmianie w wyniku przewidzianych w przepisach przesłanek np.:
– poważnej choroby dziecka,
– wzrostu podstawowych potrzeb dziecka, a także dodatkowych związanych np. z podróżowaniem, rozwijaniem pasji,
– pogorszenia sytuacji materialnej rodzica, który na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem,
– poprawy sytuacji materialnej rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.
W wyżej wymienionych przypadkach możliwe jest ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd, który określi czy i o ile kwota alimentów powinna zostać podwyższona.
Konieczne jest złożenie stosownego wniosku, a także wskazanie, jak zmieniły się potrzeby finansowe dziecka oraz udowodnienie, że przewidziane przez przepisy przesłanki są spełnione.
Aby pozew o alimenty na dziecko lub wniosek o ich podwyższenie został zaakceptowany, warto zadbać o dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. W sprawach formalno-prawnych nieocenioną pomocą jest doświadczony adwokat, który przez cały proces dba o profesjonalną reprezentację klienta na sali sądowej, pilnuje wyznaczonych terminów rozpraw, kompletuje dokumenty, wspiera i doradza na każdym etapie współpracy.