Instytucję małżeństwa można zakończyć na dwa różne sposoby – w wyniku rozwodu lub jego unieważnienia. Obie procedury prowadzą do rozwiązania związku małżeńskiego, jednak stosowane są w różnych okolicznościach i z różnym skutkiem. Jaka jest różnica między rozwodem a unieważnieniem małżeństwa?
Rozwód to sądowe rozwiązanie małżeństwa, które zostało formalnie zawarte, jednak z pewnych przyczyn małżonkowie postanowili go zakończyć. Trochę inaczej wygląda to w przypadku unieważnienia małżeństwa – tutaj, może się to odbyć tylko wtedy, gdy małżeństwo zostało zawarte w nieprawidłowy sposób. Co ważne, jedynie sąd może orzec o nieważności małżeństwa – do tego czasu w świetle prawa związek jest ważny. Sądowe unieważnienie małżeństwa sprawia, że związek traktowany jest tak, jakby nigdy nie istniał.
Unieważnienie małżeństwa może nastąpić w ściśle określonych przypadkach, na przykład gdy:
Wszystkie wymienione wyżej sytuacje to przeszkody małżeńskie, na podstawie których związek nie powinien zostać zawarty. Jeśli jednak mimo wszystko dojdzie do ślubu, to możliwe będzie wytoczenie powództwa o unieważnienie małżeństwa.
Jeśli chcesz unieważnić swoje małżeństwo, ale nie możesz oprzeć się na żadnym z wyżej wymienionych argumentów to jeszcze nic straconego. W niektórych przypadkach można dążyć do unieważnienia małżeństwa powołując się na tzw. wady oświadczenia woli.
Wada oświadczenia woli ma miejsce, gdy osoba składająca oświadczenie potwierdza, że wstępując w związek małżeński, nie działała dobrowolnie lub świadomie. Przykładem jest sytuacja, gdy zastosowano groźby, by zmusić daną osobę do małżeństwa. Jeśli taka okoliczność zostanie udowodniona, będzie to podstawa do unieważnienia małżeństwa.
Pozew o unieważnienie małżeństwa należy złożyć do sądu okręgowego należącego do miejsca, w którym mieszkali małżonkowie. Istotne jest, aby w chwili składania pozwu, przynajmniej jedna osoba mieszkała pod tym adresem. Unieważnienie małżeństwa jest znacznie tańszym przedsięwzięciem, niż rozwód, jednak trudniej go uzyskać.