Przygotowanie pozwu wcale nie jest takie proste. Pomimo tego, że w Internecie można znaleźć gotowe wzory, to pozwy często zawierają błędy. Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa – jeśli już decydujemy się na złożenie pozwu, to chcemy, aby rozwód przebiegł jak najszybciej. Niedopatrzenia i błędy mogą Cię sporo kosztować – składając niekompletny pozew o rozwód nie tylko wydasz więcej pieniędzy, ale też przedłużysz cały proces. Sprawdź jakich błędów unikać, aby zapewnić sobie sprawne postępowanie.
Pozew o rozwód musi zawierać podstawowe dane pozwanego współmałżonka. Jeśli nie znasz aktualnego miejsca zamieszkania nie możesz wpisać „adres nieznany”. Sąd musi mieć te dane, żeby móc doręczyć mu pozew o rozwód.
Do pozwu o rozwód należy dołączyć aktualne akta stanu cywilnego – akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka. Stare, skrócone odpisy nie będą brane pod uwagę. Dla sądu ważne też będą zeznania podatkowe lub przynajmniej informacje o zarobkach.
Pozew o rozwód musi zawierać informację dotyczącą naszych żądań. Musimy zadecydować, czy chcemy rozwodu za porozumieniem stron, czy orzekanie o winie. Jeśli z małżeństwa zrodziły się dzieci, to informacje dotyczące opieki rodzicielskiej również powinny się znaleźć w pozwie.
Pozew o rozwód powinno składać się w sądzie należącym do okręgu związanego z ostatnim miejscem zamieszkania współmałżonków.
Składając pozew o rozwód należy uiścić opłatę. Jeśli nie jesteś w stanie ponieść tych kosztów, możesz złożyć wniosek o zwolnienie z tej opłaty (w całości lub części).
Jeśli starasz się o rozwód, musisz udowodnić, że nastąpił trwały i całkowity rozpad pożycia małżeńskiego. Twierdzenia należy uzasadnić dowodami.
Jeśli zgłaszasz świadka w pozwie o rozwód, to musisz wpisać jego dane personalne i adres – aby sąd mógł dostarczyć mu wezwanie. Sąd nie będzie na własną rękę szukał świadka.
Zarówno pozew o rozwód, jak i każde inne pismo składane do sądu musi być przez Ciebie podpisane. Ponadto powinieneś pamiętać o kopii dla pozwanego.
Jeśli zależy Ci na sprawnym postępowaniu sądowym, zadbaj, aby Twój pozew o rozwód nie zawierał błędów. Oczekiwanie na pierwszą rozprawę trwa zazwyczaj kilka miesięcy, a składając niekompletny dokument, tylko opóźnisz cały proces. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który przygotuje dla Ciebie kompletny dokument.